Budowlanka po niemiecku
Kategoria:
Aktualności 2012
Opublikowano:
28 listopada, 2012
W środę, 28 listopada, w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (szkoła podległa Powiatowi Biłgorajskiemu) odbyło się uroczyste podsumowanie Projektu „Praktyki zagraniczne dobrym startem w przyszłość” realizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie” – Projekty Mobilności. Uczestnicy otrzymali certyfikaty niemieckiego partnera projektu i dokumenty Europass Mobilność.Projekt skierowany był do uczniów technikum budowlanego i zasadniczej szkoły zawodowej. Realizowano go od stycznia br.
Dokładnie 32 uczniów mogło wziąć udział w dwutygodniowych praktykach w ośrodku szkoleniowym we Frankfurcie n/Odrą. Jest to jeden z ośrodków Zakładu Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii. W ramach praktyk uczestnicy zapoznali się z nowymi technologiami, podnosili umiejętności praktyczne oraz doskonalili język niemiecki w słownictwie zawodowym i w mowie potocznej. Poznali również kulturę, obyczaje i zabytki regionu Brandenburgii i Berlina.
W spotkaniu podsumowującym udział wzięli: Stanisław Schodziński Wicestarosta Biłgorajski, Mieczysław Król dyrektor ZSBiO, Stanisław Sitarz kierownik Praktycznej Nauki Zawodu, Halina Gołąb nauczyciel przedmiotów zawodowych – inicjator i koordynator projektu, a także opiekunowie i uczniowie którzy wzięli udział w praktykach.
Dyrektor szkoły chwalił młodzież:
– Bardzo cieszę się, że doszło do tej wymiany. To było ogromne doświadczenie dla nas i naszych uczniów. Poznaliśmy jak tam uczą zawodu, jak pracują nauczyciele, w jaki sposób funkcjonują uczniowie. Było to dla wszystkich też dobre doświadczenie językowe i kulturowe, gdyż był też czas na zwiedzanie. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować naszej młodzieży za piękną postawę. Byliście wzorem dla innych grup. Niemcy podziwiali wasze zachowanie – zwrócił się do młodzieży Mieczysław Król.
Wicestarosta Stanisław Schodziński gratulował pomyślnej realizacji projektu, mówił też o niżu demograficznym, który dotyka całą Europę. Młodym ludziom życzył znalezienia pracy w Polsce.
Halina Gołąb podziękowała opiekunom: Jolancie Borek, Adamowi Pintalowi i Piotrowi Blasze.
– Te osoby dużo wysiłku włożyły w te wyjazdy. Nasi uczniowie także zasługują na pochwałę. Zostawili po sobie bardzo dobrą opinię, a to przekłada się na bardzo dobrą, w Niemczech, opinię o naszej szkole. Chciałam podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu i do jego pomyślnego zakończenia – zaznaczyła nauczycielka.
W programie uczestniczyli uczniowie: Barbara Bulińska, Karol Bury, Mateusz Buryta, Arkadiusz Cieliszak, Katarzyna Czajka, Mateusz Demidowski, Kamil Gawron, Damian Golec, Radosław Gorący, Dawid Kamiński, Sławomir Karakuła, Kacper Kraczek, Dominik Kruk, Tomasz Łapa, Aleksander Łuszczak, Mateusz Maciocha, Wojciech Małek, Łukasz Małysza, Marek Obszyński, Łukasz Pintal, Piotr Pytlowski, Michał Rak, Sylwester Rawski, Łukasz Sarzyński, Katarzyna Soszka, Michał Szabat, Damian Szczepanek, Piotr Szeptuch, Przemysław Szwałek, Łukasz Wasąg, Patryk Wujec i Paweł Styk.