...
Loga Fundusze Europejskie

Kierunek wschód

Kategoria: Aktualności 2012 Opublikowano: 26 listopada, 2012

rosja-m

 

Moskwa – miasto ogromnych możliwości, bogate, monumentalne, miasto zapracowanych ludzi, wciąż gdzieś się spieszących; Jekaterynburg – miasto na pograniczu Europy i Azji, czwarte co do wielkości w Rosji, ośrodek przemysłu elektromaszynowego, hutniczego, chemicznego, skórzanego, włókienniczego, spożywczego i materiałów budowlanych. Te dwa miasta na początku listopada odwiedziła czternastoosobowa grupa z Polski. W tej grupie była też delegacja z Powiatu Biłgorajskiego.

 

Młodzi ludzie z Biłgoraja, Warszawy, Gdańska, Kielc, Deszczna i Lubniewic, w dniach 7-18 listopada, odbyli spotkanie z przedstawicielami Dumy Państwowej, Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej i z administracją Jekaterynburga. Były wizyty na Uniwersytecie Uralskim i w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych, gdzie spotykano się i rozmawiano z władzami i ze studentami. Polacy mogli też zapoznać się z działalnością organizacji non – profit, czy największych agencji medialnych jak RIA-Nowosti i stacji telewizyjnej Russia Today. Na zakończenie odbyła się konferencja prasowa w ITAR-TASS, podczas której mówiono o współpracy w obszarach edukacji, kultury i turystyki. Była też wizyta w Galerii Trietiakowskiej, na Kremlu i w Muzeum Wojny.

Obraz Rosji

Wymieniano się doświadczeniami, poglądami i opiniami. Często rozmawiano o stereotypach które funkcjonują w obu narodach. Młodzież podkreślała chęć współpracy i nawiązywania kontaktów na przyszłość. Uczestnicy polskiej delegacji zapraszali Rosjan do Polski, mówili o walorach turystycznych i o smakowitej kuchni. To była dyplomatyczna wizyta, z której wynikało jedno: chęć wzajemnego poznania się, nawiązania współpracy i dobrych stosunków pomiędzy młodymi ludźmi. I oby takich wyjazdów jak najwięcej. Pozwalają odczarować obraz Rosji kreowany często w mediach, dają szansę na wyrobienie sobie własnego zdania o naszym wschodnim sąsiedzie. To była wspaniała okazja do poznania młodych Rosjan, ich sposobu patrzenia na świat, na przyszłość, poznania priorytetów którymi kierują się młode pokolenia w Polsce i w Rosji – dwóch słowiańskich krajach.

Możliwości

Wizytę zrealizowano w ramach programu wyjazdów zapoznawczych na podstawie dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Program prowadzi Rossotrudniczestwo Agencja Federalna do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków mieszkających za granicą i do Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej. Do Rosji zapraszane są delegacje młodych ludzi (do 35 roku życia), działaczy społecznych, politycznych, naukowych, biznesowych czy dziennikarzy z różnych państw m.in.: z Japonii, Łotwy, Ameryki czy Polski. Program będzie realizowany także w przyszłym roku.

Współpraca

Udział w wyjeździe delegacji z Ziemi Biłgorajskiej był możliwy dzięki wzorowej współpracy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, a także z Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury w Warszawie. Przypomnijmy: dzięki doskonałym osiągnięciom ZSO w nauczaniu języka rosyjskiego, (co przejawia się w zdobywaniu czołowych miejsc przez uczniów w konkursach i olimpiadach krajowych), ta szkoła została dostrzeżona przez instytucje kulturalne z Rosji działające na terenie Polski. To zaowocowało propozycjami konkretnej współpracy: w kwietniu br. otwarto w ZSO pierwszą w Polsce, a druga w Europie bibliotekę książek Siergieja Michałkowa, rosyjskiego bajkopisarza. Tak wówczas komentował to wydarzenie dyrektor szkoły Marian Klecha:

– To owoc sukcesów naszych uczniów i nauczycieli języka rosyjskiego oraz współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego. Nasze liceum w 2011 roku zdobyło pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą szkołę uczącą języka rosyjskiego w Polsce, uczniowie biorą udział w olimpiadach i konkursach języka rosyjskiego, otrzymują w nich wyróżnienia i uzyskują tytuł laureata. Jesteśmy dumni z tego, że LO im. ONZ oraz Powiatowe Gimnazjum zostały wybrane przez małżonkę Siergieja Michałkowa. Biblioteka stanowi nieocenioną pomoc dla wszystkich miłośników historii, literatury i kultury rosyjskiej. Służy młodzieży nie tylko naszej szkoły, ale uczniom z innych szkół naszego powiatu – zaznaczył.

Dziś biblioteka to nie tylko miejsce w którym można wypożyczy literaturę rosyjską w oryginale, jest to też miejsce na południowym – wschodzie Polski do spotkań i rozmów o historii, nauce i kulturze obu krajów.

http://www.itar-tass.com/c30/573782.html

http://rs.gov.ru/node/34758