...
Loga Fundusze Europejskie

Ćwiczenia Dragon 24

Kategoria: Aktualności 2024 Opublikowano: 11 marca, 2024

Ćwiczenia Dragon 24 są jednym z elementów serii ćwiczeń organizowanych przez NATO pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24.

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podczas ćwiczenia DRAGON-24 jest odpowiedzialne za zapewnienie ciągłości zabezpieczenia teleinformatycznego, utrzymanie sieci i systemów i zapewnienie ochrony przed cyberatakami podczas ćwiczeń.

W Dragon-24 jest zaangażowanych ok. 20 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym ok. 15 tyś to żołnierze Sił Zbrojnych RP. Ćwiczenie ma przetestować ich współdziałanie i wykonywanie zadań na lądzie, powietrzu i morzu. Z polskimi żołnierzami ćwiczą m.in. Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi czy Niemcy.

Ćwiczenia STDE-24 odbywają się głownie w Europie Środkowej, udział w nich bierze ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. Ich głównym celem jest sprawdzenie zdolności sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO. W ramach ćwiczeń sprawdzona zostanie zdolność sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO, są ćwiczeniami o charakterze defensywnym. Ćwiczenia będą prowadzone na lądzie, wodzie w powietrzu i w cyberprzestrzeni.

W ramach STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy. Dragon-24, który jest kluczowym elementem NATO-wskich ćwiczeń odbywających się na przełomie lutego i marca.

Ćwiczenia zbiegają się w czasie z obchodami 75 rocznicy powstania NATO i 25 rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni od lat biorą udział w największych i najbardziej złożonych ćwiczeniach organizowanych przez Sojusz w zakresie cyberobrony – Locked Shields – zajmując w nich czołowe miejsca.