Dożynki powiatowe 2017
Święto plonów w powiecie biłgorajskim odbyło się w ostatnią niedzielę sierpnia. W tym roku dożynki powiatowe wspólnie z samorządem Powiatu Biłgorajskiego zorganizowała gmina Biszcza. Obchody odbyły się nad zalewem Biszcza – Żary.
Razem z rolnikami z naszego powiatu świętowali także nasi posłowie: Genowefa Tokarska, Agata Borowiec i Piotr Olszówka oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Byli samorządowcy oraz przedstawiciele większości instytucji i służb działających na naszym terenie. Każda z gmin naszego powiatu przygotowała przepiękny wieniec dożynkowy, który podczas uroczystej mszy św. poświęcił ks. biskup dr Mariusz Leszczyński.
Wspólnie z Wójtem Biszczy Zbigniewem Pyczko gości witał Starosta Kazimierz Paterak, który tak podkreślał znaczenie święta dożynkowego:
– Zgodnie ze staropolskim obyczajem – po zakończonych żniwach, po zebraniu z pól zbóż – przychodzimy ze żniwnymi wieńcami, owocami i kwiatami przed ołtarz naszego Stwórcy, by podziękować mu za plony. Przychodzimy podziękować Bogu, bo rolnicy, jak nikt inny wiedzą, że skazani są na współdziałanie z przyrodą i wolą Bożą. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak przywiązanie do zawodu, szacunek do przyrody czy wolę kontynuowania zwyczajów naszych Ojców – mówił Starosta.
Wójt Biszczy mówił o swojej gminie i znaczeniu pracy na roli:
– Dla mieszkańców gminy Biszcza to duże wyróżnienie, że dożynki powiatowe odbywają się w tym roku właśnie u nas. Gmina Biszcza jest typowo rolnicza, praca na roli to podstawowe źródło utrzymania sporej części naszych mieszkańców. Dzisiejsza uroczystość to okazja do rozmów, przemyśleń i zastanowienia się na tym, czym jest dla nas ziemia, na której mieszkamy i pracujemy, uprawiamy i zbieramy plony. Ale przede wszystkim to czas, by podziękować wam drodzy rolnicy za ciężką pracę, każdą kroplę potu. Dzięki waszej pracy mamy codziennie na stołach nasz polski chleb – zaznaczył Wójt.
Po mszy i oficjalnych wystąpieniach odbyła się część artystyczna. Wystąpiły kapele i zespoły ludowe: Orkiestra Dęta „Złota Nuta” z Biszczy, Zespół Instrumentalno-Wokalny ZAWIERUCHA, Zespół Śpiewaczy RUTYNA z Biszczy, Zespół Śpiewaczy „JUBILATKI” z Biszczy II, Zespół Kabaretowo-Obrzędowy „Baby Goździeńskie”z Gozdu Lipińskiego, Zespół Śpiewaczy „Krzewina” z Bukowiny. Gwiazdą wieczoru był zespół „ROKICZANKA”, a na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem Exciter.
Starościną dożynek była Barbara Cyc z Biszczy. Pani Barbara wraz z mężem Włodzimierzem prowadzi 100 pniowe gospodarstwo pasieczne. Ich wielopokoleniowa firma rodzinna „Barć” zajmuje się głównie konfekcjonowaniem i sprzedażą miodów. Sprzyjają temu warunki przyrodnicze jak np. wysoki poziom zalesienia, brak przemysłu, czyste i zdrowe powietrze oraz walory krajobrazowo – przyrodnicze. Pozyskiwane są przez nich liczne odmiany miodu: wielokwiatowy, gryczany, rzepakowy, wrzosowy, spadziowy oraz pierzga i pyłek kwiatowy. Produkują również świece z naturalnego wosku pszczelego. Firma Barć zaopatruje także pszczelarzy w drobny sprzęt pszczelarski. Państwo Cyc mają 3 synów.
Starostą dożynek był Ryszard Klecha. Wspólnie z żoną Renatą i trójką dzieci: córką Justyną (lat 22) studentką Uniwersytetu Rzeszowskiego, córką Kingą (lat 18) tegoroczną maturzystką i synem Pawłem (lat 15), zamieszkują w Bukowinie (gmina Biszcza). Prowadzą tam gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha, specjalizujące się w uprawie kukurydzy na ziarno, pszenicy i rzepaku. W tym roku rozpoczęli usługowy skup rzepaku. Posiadają silosy o łącznej powierzchni magazynowej 1400 ton. Dzięki wsparciu unijnemu oraz ciężkiej pracy ich gospodarstwo cały czas się rozwija, jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy oraz suszarnię do zboża i kukurydzy, która opalana jest słomą.