...
Loga Fundusze Europejskie

Dożynki Powiatu Biłgorajskiego w Aleksandrowie

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano: 25 sierpnia, 2014

dozynki powiatowe 2014m24 sierpnia br. w Aleksandrowie zorganizowane zostały dożynki Powiatu Biłgorajskiego. Biłgorajskie Święto Plonów swa obecnością zaszczycili m. in. posłowie na Sejm RP Genowefa Tokarska, Sławomir Zawiślak i Piotr Szeliga, Marszałka Województwa Lubelskiego reprezentowała Katarzyna Kaproń – dyrektor Wydziału Finansowego Urzędu Marszałkowskiego, Wojewodę Lubelskiego reprezentował dyrektor Biura Wojewody Krzysztof Pawlos. Obecny był także Jan Lelonek – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu. Obecni byli także przedstawiciele agencji i organizacji działających na polu rolnictwa, przedstawiciele służb mundurowych i środowisk związanych z oświata i kulturą.

Zarząd Powiatu reprezentowali: Marian Tokarski, Stanisław Schodziński, Józef Czarny, Jarosław Piskorski i Alfred Sobótka. Obecny był także Przewodniczący rady Powiatu w Biłgoraju Mirosław Późniak oraz radni Powiatu Biłgorajskiego i Gminy Aleksandrów. Zebranych gości orasz poszczególne delegacje wieńcowe z Gmin tworzących Powiat Biłgorajski przywitał Józef Biały – Wójt Gminy Aleksandrów. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od malowniczego korowodu, który przejechał przez miejscowość Aleksandrów, by w amfiteatrze w Dąbrowej złożyć u stup ołtarza dożynkowe wieńce i chleb upieczony z tegorocznego zboża.

-Drodzy Państwo! Dożynki to nasza narodowa tradycja. Obchodzono je już w XVI wieku. Na przestrzeni dziejów zmieniały one swą formę i charakter, ale cel pozostał ten sam – dziękczynienie Trójjedynemu Bogu za łaski żniw i podziękowanie ludziom za trud i prace na roli. Proszono także o potrzebne łaski i boże błogosławieństwo, bo jak mawiał Prymas Wyszyński: wszystko, co nas spotyka – zdrowie czy cierpienie, dobro czy zło, chleb czy głód, dobrobyt czy niedostatek – wszystko to w ręku Boga – przypomniał podczas otwarcia uroczystości Marian Tokarski gospodarz Powiatu Biłgorajskiego. Starosta Biłgorajski dziękując rolnikom za trud pracy na roli mówił także o kłopotach ze zbytem płodów rolnych oraz wymaganiach współczesności jakie stoją przed rolnikami.

Starostowie Dożynek Maria Paluch i Czesława Podkańskiego złożyli na ręce Starosty Biłgorajskiego i Wójta Gminy Aleksandrów – gospodarzy tegorocznych Dożynek Powiatowych chleb prosząc o to by dzielono go sprawiedliwie. Podczas Mszy świętej sprawowanej przez księży Leszka Oberdę i Tadeusza Sochana dziękowano Bogu za tegoroczny urodzaj pól i proszono o potrzebne łaski dla rolników Powiatu Biłgorajskiego i ich rodzin.

Poseł Genowefa Tokarska podkreślała w swym wystąpieniu trud pracy rolnika oraz jego przywiązanie do ziemi i tradycji ojców. Mówiła o pracach posłów nad zmianami w Konstytucji, które uniemożliwiłby sprzedaż lasów państwowych, uznając je za wspólne dobro Polaków. Specjalny okolicznościowi adres wystosował także Premier Donald Tusk. Szef rządu dziękował rolnikom trud pracy, z którego wszyscy jako konsumenci korzystamy.

Po części oficjalnej odbyły się występu zespołów działających na terenie Powiatu Biłgorasjkiego, na scenie zaprezentował się m. in. Zespół Tańca Ludowego „Tanew”, Zespół Folkowy „Podkowa” oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”. Gwiazdą wieczoru był Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy.