...
Loga Fundusze Europejskie

Dożynki Powiatu Biłgorajskiego

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 28 sierpnia, 2019

dozynki powiatowe 2019Rolnicy Powiatu Biłgorajskiego dziękowali za tegoroczne plony. Powiatowe dożynki, których współorganizatorami byli Starosta Biłgorajski i burmistrz Frampola, obyły się na placu przy miejskim stadionie we Frampolu. Wspólne świętowanie – zgodnie z tradycją – rozpoczął dożynkowy korowód, który wspólnie ze starostami dożynkowymi prowadzili Przewodniczący Zarządu Powiatu Andrzej Szarlip i burmistrz Frampola Józef Rudy.

W dożynkowym korowodzie udział wzięli przedstawiciele gmin powiatu biłgorajskiego. Dożynkowe delegacje składały się z grup wieńcowych, przedstawicieli władz samorządowych, zespołów śpiewaczych i rolników. Wśród uczestników uroczystości obok mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej znaleźli się także zaproszeni goście, w tym wicepremier Jacek Sasin, europoseł Beata Mazurek, poseł Lucjan Cichosz, senator Jerzy Chróścikowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa oraz radny wojewódzki Grzegorz Wróbel. Obecni byli także przedstawiciele agencji i organizacji działających na polu rolnictwa, przedstawiciele służb mundurowych i środowisk związanych z oświata i kulturą. Zarząd Powiatu – obok Starosty Biłgorajskiego – reprezentowali wicestarosta Tomasz Rogala oraz członkowie Zarządu Beata Strzałka, Andrzej Łagożny i Jan Małysza.
dozynki powiatowe 2019 1 1Po uroczystym pochodzie, nastąpił obrzęd przekazania chleba, a następnie sprawowana była uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. Andrzej Stefanek. Zebranych przywitał Burmistrz Frampola. Z okolicznościowym wystąpieniem do uczestników zwrócił się Starosta Biłgorajski: -Dożynki są jednym z najpiękniejszych i najbardziej radosnych polskich świąt. To uroczystość kończąca żniwa, głęboko zakorzeniona w naszej kulturze ludowej, której istotą jest radość z zebranych plonów. Uroczystość dożynek to święto polskiej wsi przypominające o ciężkiej pracy rolnika zasługującego na najwyższy szacunek i uznanie. To święto radości i wdzięczności za zebrane plony, z których korzysta całe społeczeństwo. Dzisiejszy dzień obchodzimy uroczyście, świętujemy ciężką pracę rolnika. Wasz trud, wylany pot, został nagrodzony w tym roku wspaniałymi plonami. To Wy Drodzy Rolnicy zrobiliście wszystko jak należy, przygotowaliście Matkę Ziemię, nawoziliście, chroniliście, a reszty dokonała przyroda i opatrzność Boska. Na polskiej wsi kryją się skarby naszego narodu, język, kultura, obyczaj oraz tradycja. Przez wieś biegną dzieje polskiej historii. Niech wspólnota chleba jednoczy nas na co dzień wokół wszystkich ważnych spraw naszej Ojczyzny, niech przypomina jak wiele zawdzięczamy polskiej wsi, jak bardzo jest jej potrzebne nasze, wsparcie i zrozumienie wszystkich Polaków będących kultywowaniem pięknej, polskiej tradycji. Dożynki to czas podsumowania i refleksji, co przyniesie kolejny rok. Drodzy rolnicy, życzę Wam dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z wykonywanej pracy i obfitych plonów przy następnych zbiorach.
dozynki powiatowe 2019 1 2O rolnictwie jako jednym z filarów polskiej gospodarki mówił wicepremier Jacek Sasin. – podkreślał członek rządu: -Rolnictwo to jest nasz wielki atut. Stoimy na stanowisku, że nie ma silnej gospodarki, bez silnego rolnictwa. Chcemy ją jako rząd wspierać i już podjęliśmy konkretne kroki.

Zwieńczeniem powiatowych dożynek we Frampolu była część artystyczna, występy zespołów ludowych i koncerty zaproszonych gwiazd. Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje kulinarne, stoiska Gmin Powiatu Biłgorajskiego i wystawa sprzętu rolniczego.

–>> więcej zdjęć