...
Loga Fundusze Europejskie

Dziękczynienie za polny

Kategoria: Aktualności 2015 Opublikowano: 31 sierpnia, 2015

DSC 0142W ostatnią niedzielę sierpnia rolnicy z powiatu biłgorajskiego uroczyście świętowali zakończenie żniw. Gospodarzami tegorocznego święta dożynkowego byli Starosta Biłgorajski i Wójt Gminy Goraj. W uroczystościach, które odbyły się na boisku gminnym w Goraju, licznie udział wzięli rolnicy, mieszkańcy powiatu, samorządowcy oraz parlamentarzyści. Uroczystą mszę świętą w intencji rolników odprawił Biskup Marian Rojek. Starostami dożynek byli Anna Ogorzałek z Czernięcina Poduchownego i Tomasz Czajka z Hoszni Ordynackiej.

Świętowanie rozpoczęto uroczystym pochodem dożynkowym, który z gorajskiego rynku udał się na boisko gminne. Po uroczystych prezentacjach delegacji wieńcowych ze wszystkich gmin powiatu gospodarze: starosta Marian Tokarski i wójt Antoni Łukasik powitali gości. Wśród nich byli m.in. posłowie Genowefa Tokarska, Piotr Szeliga, Stanisław Żmijan i Sławomir Zawiślak, senator Jerzy Chróścikowski, wójtowie i burmistrzowie z gmin powiatu biłgorajskiego, Krzysztof Pawlos przedstawiciel Wojewody Lubelskiego i Artur Habza przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego oraz radni sejmiku województwa lubelskiego. Samorząd Powiatu Biłgorajskiego reprezentowali Kazimierz Paterak Przewodniczący Rady Powiatu Biłgorajskiego, Jarosław Piskorski Wicestarosta Biłgorajski, członkowie Zarządu: Jarosław Lipiec, Alfred Sobótka i Adam Banak, a także radni powiatowi.

 

DSC 0226

 

Wójt Gminy Goraj dziękował rolnikom:

– Chcę podziękować za waszą ciężką pracę, za trud i spracowane dłonie. Niech ten dzisiejszy dzień dożynek będzie uhonorowaniem całego roku pracy, a dobry Bóg da siłę do pracy i wiarę, że kolejne lata dadzą jeszcze obfitszy plon – mówił Antoni Łukasik.

Zaznaczył, że są to pierwsze dożynki powiatowe w gminie Goraj.

 

DSC 0163

 

Do rolników zwrócił się także Starosta Marian Tokarski:

– Dożynki to nasza narodowa tradycja. To radosne zakończenie całorocznego trudu rolników, który ma ogromny wpływ na egzystencję wszystkich mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Wasza praca jest ciężka, trudna i wyjątkowa – wymaga poświęcenia, wielu wyrzeczeń, doświadczenia, a także specjalistycznej wiedzy oraz ogromnych nakładów finansowych. Pomimo zapewnienia wszystkich warunków zależnych od człowieka, oraz ogromnego rozwoju techniki, rolnik nadal w największej mierze zależny jest od zjawisk naturalnych, na które nie ma wpływu, a które uczą nas pokory i skłaniają do podziękowania Bogu za zebrane plony tak, by na polskich stołach nie brakowało chleba – mówił starosta – W tym roku dotknęła nassusza oraz tragicznecałkowite zniszczenie drzewostanów na powierzchni około 60 ha, w wyniku działania huraganu, który miał miejsce w lipcu na terenie gminyBiłgoraj – przypomniał.

W wystąpieniu poruszył także temat niskich cen na produkty rolne, mówił o środkach pozyskanych na rozwój gospodarstw oraz o dotacjach unijnych. Starosta namawiał do zrzeszania się w grupy producenckie i wskazywał je jako alternatywę dla silnej pozycji odbiorców płodów rolnych.

 

DSC 0138

 

Biskup Marian Rojek w homilii poruszył tematy o znaczeniu pracy rolnika, tradycji i o wierze w dobroć i mądrość Bożą:

– Bez Bożej łaski nic nie istnieje i żaden ludzki wysiłek nie przyniesie spodziewanego owocu. Nie zapominam także o rolniczym wysiłku o trudzie pracy na roli. Pola i łąki na tych biłgorajskich przestrzeniach między leśnymi zagajnikami wydają owoc tylko dzięki pracy naszych rolników. To oni swoimi rękami i nowoczesnym sprzętem, odpowiednimi maszynami tworzą tę przepiękną otwartą przestrzeń urodzajnych pól.

Podczas mszy biskup poświęcił przyniesione do ołtarza płody rolne, chleb, wino, owoce oraz wieńce przygotowane przez rolników.

 

DSC 0063

 

Po mszy zebrani podzielili się chlebem, a wszystkie delegacje dożynkowe otrzymały upominki od organizatorów. W kolejnej części dożynkowych uroczystości scenę zajęły zespoły śpiewacze, m.in. Zespół Tańca Ludowego Tanew. Był program dla najmłodszych, a dla starszych wystąpili Gosia Andrzejewicz, Sylwia Piotrowska, zespoły Pudzian Band i Zbóje. Na zakończenie wystąpił zespół Sonic.

Podczas dożynek wręczone zostały odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, które nadaje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczenia wręczali posłowie Genowefa Tokarska i Piotr Szeliga oraz Krzysztof Pawlos i Marian Tokarski. Otrzymali je: Stanisław Ostasz, Władysław Grabowski, Tomasz Spustek, Stanisław Wesołowski, Stanisław Hadacz, Ryszard Żmijan, Mirosław Pękala, Lucjan Garbacz, Mirosław Kubaj, Janusz Bucior, Marian Kulanica, Jan Śmieciuch, Małgorzata Berdzik, Andrzej Bil.

 

DSC 0189

 

Odznakami honorowymi „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” w związku z obchodzonym w 2015 roku jubileuszem 25-lecia Samorządu Terytorialnego przyznanymi przez Zarząd Województwa Lubelskiego odznaczeni zostali: Marian Klecha, Teresa Małyszek, Jerzy Marczak, Janusz Rosłan, Stanisław Malec, Jan Sowa.