...
Loga Fundusze Europejskie

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 2 marca, 2021
Władze powiatu biłgorajskiego, w osobach starosty Andrzeja Szarlipa, etatowego członka Zarządu Powiatu Marii Gałki oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Mariana Kurzyny, oddali cześć Żołnierzom Niezłomnym”, z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na wydarzenie złożyło się otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, prezentacja filmu o „Niezłomnych” przygotowana przez MDK oraz złożenie kwiatów pod pomnikami ofiar NKWD i UB.

Z racji stanu epidemii i reżimu sanitarnego, w nieco mniejszym gronie celebrujemy dzisiejszy dzień. Cieszę się bardzo, że w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej możemy dziś otworzyć wystawę poświęcona „Żołnierzom Wyklętym” przez władze komunistyczne, a docenionych w niepodległej Polsce. Dziś czcimy tych, którzy po II wojnie światowej, w okresie terroru komunistycznego i sowieckiej okupacji, nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę. Walczyli o przyszłość, w której przyszło nam żyć. Ten dzień ma symboliczny wymiar, „Wyklęci” cechują naszą historię w kontekście chwalebnych jej kart i dumy narodowej. To także to co nas wyróżnia w świecie. Polki i Polaków zawsze cechowała niepodległość, walka o suwerenność i nieskładanie broni. Przez całe wieki naszych dziejów mamy wiele tego przykładów. Nasz naród po klęskach zawsze odradzał się z popiołów i który zawsze miał wartości niepodległościowe i związane z wiarą katolicką głęboko zakorzenione – mówił starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

wykleci 2021 duze

Na powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożyła się także prezentacja filmu przygotowanego przez MDK (film znajdą Państwo >>TUTAJ<<) oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar NKWD i UB. W wydarzeniu uczestniczyły także poczty sztandarowe biłgorajskich szkół.