...
Loga Fundusze Europejskie

Goście z Krymu

Kategoria: Aktualności 2011 Opublikowano: 24 marca, 2011
2011_krym_mWe wtorek, 22 marca, władze Powiatu Biłgorajskiego gościły delegację Tatarów Krymskich. Była to już druga taka wizyta na Ziemi Biłgorajskiej. Pierwsza odbyła się w roku ubiegłym. Tatarzy Krymscy odwiedzali wtedy gminę Józefów. Wówczas narodził się pomysł nawiązania współpracy. Rozpoczęto od działalności w sferze kulturalnej. Tegoroczne odwiedziny związane są z upamiętnieniem partyzanta Umera Adamanowa ps. Miszka Tatar, który zginął podczas obrony Józefowa przed najazdem hitlerowców, a w szczególności z organizacją obchodów 95. rocznicy jego urodzin, które zaplanowano na 1 czerwca w Józefowie. Organizuje je miejscowy samorząd miejski. Delegacja z Krymu w towarzystwie Ireneusza Wilczyńskiego z Urzędu Miejskiego w Józefowie odwiedziła też samorząd Powiatu Biłgorajskiego. Gościli u Stanisława Schodzińskiego Wicestarosty Biłgorajskiego, odwiedzili też Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni za stosunek Polski do Tatarów Krymskich. Bardzo obiektywnie przedstawiacie naszą historię i za to jesteśmy wam wdzięczni – stwierdził podczas spotkania Ali Hamzin, naczelnik wydziału kontaktów zagranicznych Medżlisu Narodu Krymskotatarskiego.
Wicestarosta też zwrócił uwagę na historię:
– Mieliśmy wspólną historię, trzeba ją szanować i pamiętać o naszej walce o niepodległość. Cieszę się z tych odwiedzin i mam nadzieję na nawiązanie szerszej współpracy – zaznaczył Stanisław Schodziński.
Podczas spotkania w starostwie, oprócz tematów historycznych, poruszano także zagadnienia związane z rozwojem, polityką oraz członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Delegaci z Krymu zaznaczali, że jest to dopiero początek wzajemnych kontaktów:
– Jesteśmy otwarci na współpracę nie tylko kulturalną, ale też w innych dziedzinach. Może uda się nam porozumieć w obszarach gospodarczych czy turystycznych – zauważył Ibraim Wojennyj, przedstawiciel Krymskiej Republikańskiej Organizacji Społecznej „Kojdeszler”, delegat do światowego kongresu Tatarów Krymskich.
Władze Powiatu Biłgorajskiego otrzymały zaproszenie do odwiedzin Krymu. Natomiast obywatele Krymu po raz kolejny odwiedzą nasz powiat podczas czerwcowych obchodów urodzin Miszki Tatara.