...
Loga Fundusze Europejskie

”Inny Herbert” warsztaty naukowe uczniów z I LO im. ONZ na UMCS w Lublinie

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 13 grudnia, 2018

warsztaty umcs licealisci
Uczniowie I LO im. ONZ w Biłgoraju wraz z nauczycielami Jadwigą Oleszek, Barbarą Łagód i Magdaleną Żurawicz wzięli udział w warsztatach literackich pt. „Inny Herbert” zorganizowanych w IFP UMSC w Lublinie. Spotkania naukowe w IFP UMCS są możliwe dzięki aktywnej, dziesięcioletniej współpracy liceum z uniwersytetem.

Podczas ostatniego pobytu na uczelni, licealiści mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów wygłoszonych przez pracowników naukowych uniwersytetu. Wzięli też udział w warsztatach poświęconych analizie porównawczej „Przesłania Pana Cogito” Z. Herberta i „Żalu” J. Czechowicza, zaprezentowanej przez dra Jarosława Cymermana. Z kolei dr hab. Andrzej Niewiadomski skierował do młodzieży bardzo nowatorskie odczytanie poezji Z. Herberta w wykładzie pt. „Poezja Z. Herberta. Klasyczna nowoczesność i nowoczesny klasycyzm”, w którym podkreślił, że dla Z. Herberta klasycyzm nie jest prostym korzystaniem z dawnych wzorów, nie jest też stylizacją. Według badacza twórczości Herberta, klasycyzm i nowoczesność należy rozpatrywać w kategoriach światopoglądu. Ponadto uczniowie wysłuchali dyskusji na temat „Jak czytać Herberta? ”. Wśród dyskutantów znalazły się takie osobistości polonistyczne jak: prof. Anna Pajdzińska, dr hab. Arkadiusz Bagłajewski, dr hab. Rafał Szczerbakiewicz. Dyskutanci zachęcali do przełamywania schematów i stereotypów w refleksji nad dziełami Herberta.

Warto dodać, że podczas spotkania został również rozstrzygnięty konkurs herbertowski zorganizowany przez uniwersytet. Wśród laureatów znalazła się  Wiktoria Fus, uczennica z klasy ID, która otrzymała wyróżnienie w kategorii: interpretacja plastyczna wybranego utworu Z. Herberta. Opiekunem merytorycznym Wiktorii była p. M. Żurawicz.

Uczniowie I LO  im ONZ wrócili do Biłgoraja zadowoleni i bardziej „oswojeni” z niełatwą twórczością wybitnego współczesnego poety.  Udział w warsztatach organizowanych przez IFP UMCS w Lublinie był dla wszystkich uczestników owocnym doświadczeniem. Cieszy fakt, że I LO im. ONZ dba o edukację młodzieży i już od dziesięciu lat rozwija współpracę z uczelnią. Uczestniczenie w wykładach i warsztatach literackich stanowi ciekawą i nowoczesną formę przygotowania do egzaminu maturalnego oraz daje możliwość licealistom poznania uczelni wyższej.