...
Loga Fundusze Europejskie

Jedyna taka biblioteka

Kategoria: Aktualności 2012 Opublikowano: 4 kwietnia, 2012
rosja_biblioteka-m
Akt założycielski Dziecięcej Biblioteki Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa podpisany został w poniedziałkowe przedpołudnie 2 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci. Biblioteka powstanie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju. Będzie to pierwsza w Polsce, a druga w Europie taka biblioteka.
W spotkaniu inaugurującym udział wzięli przedstawiciele Federacji Rosyjskiej w osobach: Anzeła Lebiedewa dyrektor Rady „Książka dziecięca” przy Prezydencie Rosji, Olga Buckaya wiceprezes „Fundacji Kultura” z Rosji, Natalia Alimova kurator wystaw międzynarodowych „Fundacja Kultura”, Andriej Potiomkin reprezentant Ambasady Rosyjskiej, Dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie. Była także prof. Ludmiła Szypielewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Marian Tokarski Starosta Biłgorajski oraz dyrekcja szkoły na czele z dyrektorem Marianem Klechą i nauczycielki języka rosyjskiego Barbara Borowy oraz Krystyna Małysz.
– Dzisiejsza uroczystość jest owocem sukcesów naszych uczniów i nauczycieli języka rosyjskiego oraz współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego. Nasze liceum w roku ubiegłym zdobyło pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą szkołę uczącą języka rosyjskiego w Polsce, uczniowie biorą udział w olimpiadach i konkursach języka rosyjskiego, otrzymują w nich wyróżnienia i uzyskują tytuł laureata. Jesteśmy dumni z tego, że LO im. ONZ oraz Powiatowe Gimnazjum zostały wybrane przez małżonkę Siergieja Michałkowa na miejsce, w którym zostanie utworzona biblioteka rosyjskiej literatury dziecięcej. Będzie ona stanowić nieocenioną pomoc dla wszystkich miłośników historii, literatury i kultury rosyjskiej. Będzie służyć młodzieży nie tylko naszej szkoły, ale i uczniom szkół naszego powiatu – zaznaczył dyrektor Marian Klecha.
Starosta Tokarski mówił o współpracy:
– Cieszę, się że naszą Ziemię Biłgorajską odwiedzają nasi sąsiedzi Rosjanie. To dla nas wielkie wyróżnienie, że spotykamy się w tak miłych okolicznościach. Dziękuję za dar, za to dobro materialne i literackie. Jestem przekonany, że te fakty budować będą coraz lepszą przyjaźń między narodem Polskim i Rosyjskim – zaznaczył Starosta.
W czasie uroczystości Olga Buckaya przekazała na rzecz biblioteki prezent pamiątkowy z podobizną Michałkowa i cytatem, którzy jest mottem Fundacji: „Dzisiaj dzieci – jutro naród”. Prof. Szypielewicz wręczyła grand prix Justynie Braniewskiej uczennicy ZSO, za udział w konkursie piosenki rosyjskiej.
Na zakończenie Andriej Potiomkin stwierdził:
– Cieszę się, że właśnie tu w Biłgoraju tak bardzo lubią język rosyjski, chciałbym podziękować nauczycielom języka rosyjskiego za ich entuzjazm i ciężką pracę. Pierwsza taka biblioteka w Europie powstała w niemieckim Baden – Baden, druga właśnie tu w Biłgoraju.
Na zakończenie odbyło się uroczyste podpisanie aktu założycielskiego. Docelowo ma w niej znajdować się do 1000 książek.