...
Loga Fundusze Europejskie

Oświata do tablicy

Kategoria: Aktualności 2012 Opublikowano: 5 kwietnia, 2012
spotkanie_oswiatowe_-_m
Zmiany w szkolnictwie zawodowym i ogólnokształcącym, zasady rekrutacji oraz przedstawienie informacji o stanie oświaty – to tematy spotkania przedstawicieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, które odbyło się w środę, 4 kwietnia, w LO im. ONZ w Biłgoraju. Organizatorem było Starostwo Powiatowe.
Spotkanie, jak co roku, prowadził Jan Koman, kierownik Wydziału Edukacji w Starostwie. Oficjalnego otwarcia dokonał Stanisław Schodziński, Wicestarosta Biłgorajski.
– Dziękuję za coroczną współpracę. Sukcesy naszych szkół są waszymi sukcesami, bo to wy przygotowujecie uczniów, którzy trafiają do naszych szkół – stwierdził Wicestarosta i dodał – Niepokojącą rzeczą jest malejący przyrost demograficzny. Robiliśmy analizę demografii w powiecie biłgorajskim. Okazuje się, że w ciągu 10 lat – do 2010 roku, w szkołach podstawowych i gimnazjach ubyło nam około 27% dzieci i młodzieży, to jest ponad 3 tys. osób. Ten niż coraz bardziej zaczyna dotykać także nasze szkoły ponadpodstawowe, bo obecnie te roczniki zaczynają wchodzić do szkół ponadgimnazjalnych – zauważył wicestarosta.
W kolejnej części spotkania kierownik Jan Koman podsumował wyniki zdawalności matur w powiecie w ubiegłym roku szkolnym.
– Mamy 5 miejsce ex aequo z powiatem łukowskim, wyprzedzają nasz duże miasta: Puławy, Biała Podlaska, Lublin, Zamość. To pozwala nam by dumnym z osiągnięć naszych szkół – zauważył kierownik.
Następnie Marian Klecha dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących przedstawił zmiany w szkolnictwie ogólnokształcącym, a Jerzy Buczko dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, zmiany w szkolnictwie zawodowym, które obowiązywać będą od 1 września 2012r. Na zakończenie odbyło się szkolenie dotyczące rekrutacji elektronicznej prowadzone przez Lucjana Kawkę przedstawiciela firmy Vulcan. Spotkanie było też okazją do przedstawienia oferty szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2012/13.