...
Loga Fundusze Europejskie

Jest droga

Kategoria: Aktualności 2011 Opublikowano: 1 czerwca, 2011
droga_ksiezpol_lukowa-mOficjalne zakończenie budowy drogi powiatowej relacji Księżpol – Łukowa odbyło się w poniedziałek 30 maja. Było poświęcenie, przecięcie wstęgi, gratulacje i przejazd jedną z lepszych dróg w powiecie biłgorajskim.

 

Spotkanie otwierał Starosta Biłgorajski Marian Tokarski:
– Serdecznie witam wszystkich Państwa na dzisiejszej uroczystości związanej z oddaniem do użytkowania – przebudowanej drogi powiatowej nr 2943L Księżpol – Łukowa. Cieszę się bardzo, że w tej uroczystości biorą udział również ci, którzy przyczynili się do wykonania tego odcinka o długości 15,3 km o wartości 17,3 mln zł – zwrócił się do gości Starosta.
W spotkaniu udział wzięli: Stanisław Żmijan Poseł, Genowefa Tokarska Wojewoda Lubelski, Paweł Pikula Starosta Lubelski, Mirosław Późniak Przewodniczący Rady Powiatu Biłgorajskiego, Członkowie Zarządu Powiatu poprzedniej i obecnej kadencji: Józef Czarny, Jarosław Piskorski, Alfred Sobótka oraz Stanisław Niespodziewański i Józef Pluskwa. Obecni byli również Stanisław Kozyra Wójt Gminy Łukowa i Lech Rębacz Wójt Gminy Księżpol, a także pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych z dyrektorem Marię Góralską na czele i wykonawcy zadania czyli pracownicy Przedsiębiorstwa Robót Drogowo – Mostowych z Tomaszowa Lubelskiego.
Zadanie było realizowane w latach 2007-2011r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przy udziale samorządów: Powiatu Biłgorajskiego oraz Gminy Łukowa i Gminy Księżpol. Z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymaliśmy – 14,7 mln zł. Powiat Biłgorajski przeznaczył – ponad 950 tys. zł, Gmina Łukowa przekazała – ponad 1 mln zł, Gmina Księżpol – ponad 800 tys. zł.
Starosta przypomniał przebieg inwestycji:
– Przypomnę, że wniosek w sprawie I etapu tej drogi złożony został jeszcze w kwietniu 2008r. Jego losy były dość złożone. Trzeba było dodatkowych przeliczeń, odwołań, i zaangażowania naprawdę wielu osób w starania o to dofinansowanie. Ale wszystko szczęśliwie się skończyło i w grudniu 2009 roku zapadła ostateczna decyzja o dofinansowaniu tego odcinka – wyjaśniał.
I etap obejmował wykonanie 11,4 km drogi. Wartość to 11,8 mln zł. Realizacja zakończyła się jeszcze w 2010r.
II Etap realizowany był w ramach wspólnego projektu złożonego do dofinansowania inwestycji drogowych przez 16 powiatów województwa lubelskiego w ramach tzw. Megaprojektu. Jego realizacja zakończyła się 30 kwietnia bieżącego roku. Zrealizowano 3,9 km o wartości 5,4 mln zł.
– Nigdy we współczesnej historii tego powiatu nie było realizacji zadania tak dużego, o takim zakresie rzeczowym i finansowym. Przypomnę, że otwieramy dziś w sumie przebudowanych 15,3 km drogi o wartości 17,3 mln zł. Jest to ogromny sukces: ze względu na ilość pozyskanych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego – bo aż 14,7 mln zł – zaznaczał starosta i dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jej wykonania, a w szczególności Zarządom i Radom Powiatu poprzedniej i obecnej kadencji.
Wzorowe wykonanie inwestycji oraz ogrom pozyskanych środków unijnych i porozumienie między powiatem a dwoma gminami chwalili zaproszeni goście: Poseł Żmijan, Wojewoda Tokarska, Starosta Lubelski Pikula. W imieniu samorządów gminy Łukowa i Księżpol oraz w imieniu mieszkańców dziękował Wójt Stanisław Kozyra. Podziękowania otrzymali także Maria Góralska z ZDP oraz wykonawca inwestycji.

fotoreportaż: otwarcie, Etap I, Etap II