...
Loga Fundusze Europejskie

Jest lepsza woda na basenie

Kategoria: Aktualności 2011 Opublikowano: 4 października, 2011

basen-m

Podczas tegorocznych wakacyjnych miesięcy na krytej pływalni w Biłgoraju przeprowadzono modernizację instalacji uzdatniania wody. Spotkanie podsumowujące inwestycję odbyło się w poniedziałek, 3 października.

Gości witał gospodarz spotkania Mieczysław Król dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. To właśnie w strukturach tej szkoły znajduje się kryta pływalnia.Na basenie zebrali się m.in.: Jacek Grabek Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu, który reprezentował Wojewodę Lubelskiego, byli również Marian Tokarski Starosta Biłgorajski, Józef Czarny Etatowy Członek Zarządu Powiatu, Jan Koman Kierownik Wydziału Edukacji oraz Jan Gałan inspektor z Wydziału Funduszy Strukturalnych w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju, Stanisław Cieślak kierownik basenu, a także reprezentant wykonawcy – firmy Blanca Plus Sp. z o.o. z Woli Mrokowskiej i inspektor nadzoru. W spotkaniu udział wzięła też młodzież szkolna, a także reprezentacja Rekreacyjno – Wypoczynkowego Klubu Sportowego Sparta.
Za realizację inwestycji dziękowała młodzież oraz dyrektor szkoły:
– Stara instalacja uzdatniania wody była niewydolna, istniało nawet zagrożenie wyłączenia basenu z funkcjonowania. Obecnie mamy nowoczesną technologię uzdatniania wody, w pełni zautomatyzowaną. Spodziewamy się, że ta inwestycja pozwoli też na oszczędności. Dlatego tym bardziej dziękuję za jej wykonanie – tak Mieczysław Król zwrócił się do zebranych i podziękowania złożył na ręce Starosty Biłgorajskiego.
Koszt to 519 tys. 218 zł. Zadanie sfinansował Powiat Biłgorajski, który pozyskał na ten cel częściowo umarzalną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w wysokości 415 tys. zł.Starosta Biłgorajski również wyraził zadowolenie z wykonanego zadania:
– Nie stać nas było na wyłożenie tych pieniędzy w całości z budżetu, dlatego jestem zadowolony z faktu, iż udało się te środki pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu. Mam świadomość, że nasz basen ma 30 lat, i że wymaga dalszych nakładów. Kolejnym palącym problem jest wentylacja. Już w chwili obecnej rozglądamy się środkami na ten cel – zaznaczył starosta Tokarski.
Wykonawcą była, wyłoniona w drodze przetargu, firma Blanca Plus Sp. z o.o. z Woli Mrokowskiej. Przeprowadzono całkowitą modernizację instalacji obiegu uzdatniania wody basenowej, a więc stacji filtrów, układu pompowego, oraz orurowania technologicznego. Dla basenu pływackiego przyjęto technologię uzdatniania wody opartą na procesach: koagulacja – filtracja – dezynfekcja. W ciągu roku przewidziano jedno zatrzymanie instalacji w celu wymiany wody, oczyszczenia niecek, konserwacji urządzeń technologicznych. To pozwoli na oszczędności, gdyż dotychczas takich wymian wody było kilka.