...
Loga Fundusze Europejskie

Świętowali twórcy kultury

Kategoria: Aktualności 2011 Opublikowano: 10 października, 2011

tworcy_kultury_-_mZa propagowanie, pracę i promowanie naszej rodzimej kultury kilkadziesiąt osób otrzymało wyróżnienia i podziękowania od Starosty Biłgorajskiego. Powiatowy Dzień Twórcy Kultury odbył się w piątek, 7 października. W MDK w Biłgoraju na zaproszenie Starosty zebrali się reprezentanci świata kultury ze wszystkich gmin z terenu powiatu.

W uroczystości wzięli udział Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska, Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju Mirosław Późniak a także Starosta Biłgorajski Marian Tokarski, etatowy członek Zarządu Józef Czarny oraz członek Zarządu Alfred Sobótka.
Spotkanie rozpoczęła niezwykle malownicza prezentacja Zespołu Tańca Ludowego Tanew. Następnie Starosta Biłgorajski mówił o tym jak bardzo ważni są artyści w życiu społeczeństwa i jak wrażliwi to ludzie. Dziękował za wkład w kulturę i historię Ziemi Biłgorajskiej oraz życzył wszystkim dalszych sukcesów.
O ważności kultury dla regionu i o tym jak poprzez dorobek kulturalny konkretny region może być promowany i rozpoznawany w Europie i na świecie mówiła Wojewoda Lubelski oraz gratulowała osiągnięć obecnym na spotkaniu twórcom i działaczom:
– Kultura w życiu każdego człowieka – to pokarm dla ciała. A wy Państwo reprezentujecie to środowisko, które o tę kulturę troszczy się osobiście. Dzisiaj z całego serca życzę Państwu wszystkiego co najlepsze. Byśmy zawsze pielęgnowali co nasze, co Polskie co takie piękne – mówiła Genowefa Tokarska.
Wojewoda wręczyła swoje dyplomy uznania oraz nagrody książkowe dla osób szczególnie zasłużonych w działalności kulturalnej. Byli to: Ewa Maciocha dyrektor GOK w Aleksandrowie, Celina Skromak dyrektor GOK w Biłgoraju, Stefan Szmidt dyrektor BCK w Biłgoraju, Jarosław Oleszczak dyrektor GOK w Biszczy, Kazimierz Oszust dyrektor GOK we Frampolu, Marta Miszczak dyrektor GOK w Goraju, Stanisława Budzyńska dyrektor GOK w Księżpolu, Wiesława Kubów dyrektor GOK w Łukowej, Bożena Bednarczuk dyrektor GOK w Obszy, Ryszard Łoś dyrektor GOK w Potoku Górnym, Renata Ćwik dyrektor GOK w Tarnogrodzie, Renata Socha dyrektor MDK w Biłgoraju, ks. Tadeusz Sochan proboszcz w Górecku Kościelnym, ks. Marek Kuśmierczyk proboszcz w Gromadzie, Alina Kurowska szefowa zespołu Rutyna z Biszczy, Alina Dziura przewodnicząca KGW z Dąbrowicy, Alina Marczak przewodnicząca KGW Żurawina w Korytkowie Małym, Helena Zając założycielka i kierownik Tarnogrodzkiej Kapeli Ludowej, Zofia Siek z-ca kierownika Wydziału Edukacji oraz Anna Wachowicz pracownik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.
 
Poniżej prezentujemy listę osób wyróżnionych dyplomami oraz nagrodami książkowymi za działalność na rzecz kultury przez Starostę Biłgorajskiego Mariana Tokarskiego:
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w BiłgorajuRobert Kmieć – współuczestniczy w tworzeniu różnorodnych form kulturalno – oświatowych bibliotek z terenu miasta Biłgoraj; Barbara Woźny – jest współzałożycielką „ Kącika małego czytelnika” i Dyskusyjnego Klubu Książki.
Gmina BiłgorajAnna Głowa – członkini zespołu „Jarzębina” z Bukowej; Zofia Skakuj – kiedyś wieloletni instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju i animator życia kulturalnego Gminy. Obecnie członkini zespołu śpiewaczego z Rudy Solskiej.
Gmina BiszczaAlina Kurowska – szefowa zespołu Rutyna. Wspiera wiele przedsięwzięć kulturalnych organizowanych na terenie gminy.
Gmina GorajHenryka Widz – od ponad 30 lat jest instruktorem zajęć plastycznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju. Prowadzi grupy teatralne i kabaretowe.
Gmina ŁukowaJanina Hyz – bibliotekarz Biblioteki Publicznej Filia w Chmielku. Propagatorka czytelnictwa wśród dorosłych i dzieci; Maria Przytuła – założycielka i przewodnicząca Zespołu Śpiewaczego z Pisklak.
Gmina TereszpolKrystyna Bździuch – wykonuje piękne ozdoby z bibuły i papieru; Magdalena Marzec – starszy bibliotekarz Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol. Wyrabia bańki świąteczne ze wstążek, a także wykonuje księgi okolicznościowe i pamiątkowe.
Gmina Potok GórnyHalina Kukiełka – pracuje z młodzieżą szkolną ucząc ich tańców ludowych; Anna Bucior – udziela się społecznie, pracuje z dziećmi i młodzieżą w kołach zainteresowań.
Gmina TarnogródHelena Zając – założycielka i kierownik Tarnogrodzkiej Kapeli Ludowej; Tadeusz Jeleń – wieloletni członek Tarnogrodzkiej Kapeli Ludowej, gra na akordeonie; Piotr Kupczak – poeta, teolog, aktor. Od 2002 r. związany ze studenckim teatrem „Enigmatic”, w którym współtworzył Piwnicę Artystyczną; Albin Korniak – skrzypek Tarnogrodzkiej Kapeli Ludowej i Orkiestry Dętej. Tworzył miejscowy amatorski teatr.
Gmina TurobinMaria Teodora Bogucka– od kilkudziesięciu lat jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Przedmieściu Szczebrzeskim; Henryk Tomaszek – jego pasją jest malowanie, a ostatnio także rzeźba.
Biłgorajskie Towarzystwo LiterackieHalina Ewa Olszewska – dziennikarka, poetka, prozaik; Iwona Startek – poetka, polonistka, eseistka; Marek Szubiak – publicysta.
Młodzieżowy Dom KulturyAgnieszka Wolanin – nauczyciel zajęć tańca disco, organizator wielu imprez dla dzieci i młodzieży; Irena Oręziak – Kupczak – nauczyciel plastyki, organizator wielu wystaw dla dzieci i młodzieży.
Wyróżnieni zostali również:
Ks. Tadeusz Sochan– proboszcz w Górecku Kościelnym. Organizator corocznych Festiwali Pieśni Maryjnej w Górecku, kanonik Kapituły Zamojskiej, V-ce Ambasador Województwa Lubelskiego za rok 2004, ekspert w zakresie muzyki i religii.
Ks. Marek Kuśmierczyk – proboszcz parafii w Gromadzie. Organizator wielu ogólnopolskich festiwali piosenki religijnej Soli Deo. Założyciel Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „NADZIEJA”.
Stanisław Mianowski – Współzałożyciel Parku Papieskiego im. Jana Pawła II w Radzięcinie.
Marian Kurzyna – dyrektor SP nr 1 w Biłgoraju. Posiada uprawnienia przewodnika turystycznego. Znawca regionu. Jest pomysłodawcą Ogólnopolskich Rajdów Roztoczańskich Młodzieży Szkolnej, konkursów wiedzy o regionie oraz wojewódzkich rajdów górskich. Od 15 lat pełni funkcję prezesa Oddziału PTTK w Biłgoraju.
Andrzej Czacharowski – pełni funkcję z-cy dyrektora SP nr 1 w Biłgoraju. Regionalista i wiceprezes PTTK Oddziału w Biłgoraju. Ma uprawnienia przewodnika turystycznego. Współzałożyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Roztocza Zachodniego „Jastrzębia Zdebrz”. Autor wielu przewodników po Ziemi Biłgorajskiej. Organizator regionalnych konkursów krajoznawczych.
Marta Miszczak – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju, absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie. Organizatorka wielu imprez kulturalnych, współpracuje z twórcami, artystami, motywuje do aktywności artystycznej. Prowadzi zajęcia dziennikarskie i redaguje dwumiesięcznik „Cebulanka”.