...
Loga Fundusze Europejskie

Konferencja o przedsiębiorczości

Kategoria: Aktualności 2017 Opublikowano: 13 marca, 2017

lo im onz dzien sghW piątek, 10 marca, w LO im. ONZ, w ramach Dnia Szkoły Głównej Handlowej, odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Jestem przedsiębiorczy – inwestuję w siebie”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu „Klasa akademicka SGH”, realizowanego przez jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w kraju. Obecnie w liceum programem objęte są dwie klasy: III E i I C.

W spotkaniu udział wzięli: Ewa Pączek doktorantka SGH w Warszawie, Kazimierz Paterak Starosta Biłgorajski, przedstawiciele Banku Pekao S.A. w Biłgoraju: Marta Daniłowicz, Anna Pieczykolan i Jerzy Grela oraz Kazimierz Ordecki przedsiębiorca, właściciel Hurtowni Materiałów Elektrycznych, a także nauczyciele i uczniowie. Przybyłych gości powitał dyrektor Marian Klecha, a dalszą część poprowadzili uczniowie klasy I C – gospodarze spotkania.

W pierwszej części konferencji została omówiona współpraca szkoły z SGH, a następnie nauczyciel przedsiębiorczości Andrzej Szatowski wprowadził uczniów w temat wykładu, powiedział, jakimi cechami charakteryzuje się osoba przedsiębiorcza oraz czym jest innowacyjność.

W dalszej części spotkania głos zabrał pracownik naukowy SGH – Ewa Pączek, która na co dzień zajmuje się zarządzaniem projektami. Doktorantka przybliżyła zebranym pojęcie projektu, wskazała jego cechy oraz omówiła proces realizacji, zaznaczając, że zarządzanie projektami to odpowiedź na współczesność, a osoba przedsiębiorcza powinna odznaczać się kreatywnością, chęcią szukania nowych rozwiązań, umiejętnością podjęcia ryzyka, a także ciągłą chęcią ulepszania siebie. Zaznaczyła również, jak ważne jest gromadzenie informacji oraz wyciąganie wniosków po projektach.

Następnie starosta Kazimierz Paterak przedstawił działania na rynku lokalnym na przykładzie współpracy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju z przedsiębiorcami. Zaznaczył, że obecnie bardzo ważnym zdaniem jest kształtowanie postaw przedsiębiorczych u młodzieży, omówił też mechanizmy wsparcia rozwoju przedsiębiorczości, jakimi dysponuje samorząd powiatowy, jak. m.in. poprawa infrastruktury drogowej czy wsparcie dla osób poszukujących zatrudnienia.

Właściciel hurtowni Kazimierz Ordecki podkreślił, że przedsiębiorcą nie zawsze jest osoba przedsiębiorcza. Pokazywał różnice między tymi dwoma pojęciami.

Z wypowiedzi Jerzego Greli, przedstawiciela banku Pekao S.A., młodzież dowiedziała się m.in. o sposobach zakładania rachunków bankowych, dokonywania płatności, zaciągania kredytów studenckich, nowoczesnych możliwościach obsługi rachunku bankowego.

Kolejnym punktem spotkania było przybliżenie przez uczniów działalności Uczniowskiego Funduszu Oświaty, którego zarząd i skład stanowią licealiści. Celem UFO jest m. in. zakup sprzętu szkolnego, pomocy naukowych, przyznawanie stypendiów najzdolniejszym uczniom, dofinansowywanie szkolnych inicjatyw.

Następnie uczniowie klasy I C przedstawili dwie scenki zawierające rozmowy kwalifikacyjne: jak się właściwie zaprezentować i jak można stracić szansę na zatrudnienie.

Na koniec klasa akademicka zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z przybyłymi gośćmi.

W drugiej części spotkania klasy III E i I C uczestniczyły w warsztatach, prowadzonych przez panią Ewę Pączek, których tematem było zarządzanie projektami. Na wstępie pani Ewa odniosła się do wcześniej zaprezentowanych scenek i dała kilka cennych rad, następnie przedstawiła narzędzia, które są używane przy zarządzaniu projektami. Wiedza ta była niezbędna przy późniejszej pracy w grupach.

Aleksandra Szczęśniak – III E, Klasa akademicka SGH

foto: LO im. ONZ