...
Loga Fundusze Europejskie

Konkurs „Historia – Pamięć – Człowiek”

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 25 listopada, 2022

We wtorkowe przedpołudnie, 22 listopada, w MDK w Biłgoraju odbyło się uroczyste podsumowanie XXII Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod patronatem Starosty Biłgorajskiego „Historia – Pamięć – Człowiek”. Tematem tegorocznej edycji była sylwetka i twórczość Marii Konopnickiej, co wynikało z faktu ogłoszenia przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej tej wybitnej pisarki patronką roku 2022.

konkurs mdk historia pamiec czlowiek
Uroczystość rozpoczął krótki występ wokalny Gabrieli Rapy, solistki Studia Wokalnego „Canto”. Następnie zgromadzonych licznie gości: młodych artystów, ich rodziców, nauczycieli powitała dyrektor MDK, pani Urszula Demucha. Głos zabrała także obecna na uroczystości pani Marta Marchewka Skurzak, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego, dziękując za zaproszenie, pogratulowała placówce długoletniej inicjatywy organizowania konkursu o tak pięknej tematyce, jaką jest historia, pamięć i człowiek.

Ponadto pani Kierownik wyraziła podziw dla uczniów i nauczycieli za zaangażowanie w twórcze działania i pogratulowała tak pięknych osiągnięć. Przybliżyła także sylwetkę bohaterki tegorocznego konkursu, Marii Konopnickiej, mówiąc o jej realistycznym podejściu do życia i twórczości oraz o przekazywaniu patriotyzmu w dziełach literackich. Na koniec pani kierownik zacytowała tekst „Pieśni o domu”, autorstwa Konopnickiej, tak aktualny niegdyś i dzisiaj.

Po tym nastąpiło wręczanie pamiątkowych dyplomów oraz upominków dla uczestników konkursu, których prace zostały nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej oraz pamiątkowa sesja fotograficzna. Po niej zaś był czas na oglądanie wystawy i skromny poczęstunek.