...
Loga Fundusze Europejskie

Konkurs – Znam swój region 2015

Kategoria: Aktualności 2015 Opublikowano: 19 sierpnia, 2015

Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu zapraszają do udziału w szóstej edycji konkursu wiedzy o ,,małych ojczyznach” pod nazwą ,,Znam swój region”. Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie odpowiedzi na adres organizatora. Konkurs będzie trwał do 20 września 2015 r. Rozwiązanie nastąpi 24 września (w czwartek) o godzinie 17:10 w programie „Skarby Zamojszczyzny – Podróże dalekie i bliskie” na antenie Katolickiego Radia Zamość.

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres:

Katolickie Radio Zamość

ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1

22-400 Zamość

lub

lukaszkot@poczta.onet.pl

Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość), tel. 505 103 828.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

Pytania konkursowe

1. Jakie wydarzenie upamiętniają tablice umieszczone w kościele filialnym w Kornelówce?

2. Ze Szczebrzeszynem związanych było wielu wybitnych Polaków. Wymień przynajmniej trzy nazwiska i ich zasługi.

3. Urodzony w Kotlicach, wybitny polski malarz współczesny, wykładowca Europejskiej Akademii Sztuki. Podaj jego imię i nazwisko.

4. Był znakomitym siatkarzem, olimpijczykiem i trenerem. Urodził się w Rokitowie k.Turobina. O kogo chodzi?

5. Znana na Zamojszczyźnie rodzina młynarzy, mieli swoje młyny m.in. w Hajownikach i Sitnie. Jak brzmi ich nazwisko?

6. W okolicach Lubaczowa znajdują się dwa wzniesienia. Należą one do najokazalszych wydm parabolicznych powstałych pod koniec zlodowacenia bałtyckiego. Podaj ich nazwy i wysokości n.p.m.

7. W okolicach tej miejscowości wg. tradycji rozegrała się potyczka wojsk hetmana Czarnieckiego ze Szwedami, a znajdujący się tu kopiec z figurą św. Jana Nepomucena uważany jest za mogiłę poległych żołnierzy. O jaką miejscowość chodzi?

8. Na obszarze Grzędy Sokalskiej, w dużym kompleksie leśnym znajduję się rezerwat, w którym chroniony jest starodrzew lipy drobnolistnej z pomnikowymi okazami. Podaj jego nazwę.

9. Był uważany, mimo młodego wieku i problemów ze wzrokiem, za jednego z najlepszych klawiszowców jazzowych świata. Jego kariera rozwijała się błyskawicznie. Zginął tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak się nazywał ten muzyk i skąd pochodził?

10. Miejscowość usytuowana na wzgórzu nad Huczwą, założona w XVI w. jako miasto o nazwie Prawda. Jaką obecnie nosi nazwę?

11. Częstym gościem dworu Chrzanowskich w Moroczynie był znany pasjonat przyrody, autor wielu doskonałych filmów przyrodniczych. O kim mowa?

12. Jaka miejscowość na Roztoczu Zachodnim znana jest z bardzo głębokich (ok.150 m), ręcznie kopanych studni.

13. Był konstruktorem i wynalazcą wielu maszyn i urządzeń (m.in. maszyna do liczenia, kopaczka, żniwiarka), opiekę sprawował nad nim ks. Stanisław Staszic. Podaj jego nazwisko i imię.

14. Jeden z ukraińskich bruśnieńskich kamieniarzy brał udział w realizacji wielu monumentalnych dzieł w USA. Jego autorstwa jest m.in. ogromna płaskorzeźba jednego z czterech prezydentów na słynnej skale Black Hills w Dakocie Południowej. Kto to był?

15. Pochodzi ze Zwierzyńca, żeglarz, obecnie odbywa samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów. Podaj jego imię i nazwisko.