...
Loga Fundusze Europejskie

Młodzi filmowcy w etapie centralnym

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 7 lutego, 2019

klub filmowy onz
Uczniowie klasy trzeciej I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju należący do Szkolnego Klubu Filmowego odnieśli sukces w dziedzinie kultury filmowej.

Magdalena Król, Anna Pułapa i Maciej Zielonka jako jedyni w regionie wzięli udział w III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej pod hasłem: „Literatura na ekranie: adaptacje i przyliterackość filmu”. Olimpiada jest organizowana przez Filmotekę Narodową, a partnerami są m.in.: Filmoteka Szkolna, Warszawska Szkoła Filmowa, Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej, a współfinansowana jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Polski Instytut Sztuki filmowej.
Uczniowie po wypełnieniu testów na pierwszym poziomie zostali zakwalifikowani do etapu okręgowego w Lublinie.

W ramach pracy do zawodów II stopnia należało przygotować 6-minutowy fotokast, w którym trzeba było udowodnić, iż filmy wybranego reżysera /A. Wajdy, W. Hassa, J. Kawalerowicza/ są „twórczą zdradą wobec literackiego pierwowzoru” oraz uczestniczyć w eliminacjach II stopnia, polegających na interpretacji sceny filmowej i plakatu oraz rozwiązaniu testu wiedzy o sztuce filmowej i komunikacji społecznej. W zawodach okręgowych wzięło udział 144 uczniów z całego kraju, a do etapu centralnego zakwalifikowano zaledwie 25 uczniów z różnych szkół ponadgimnazjalnych.

Wśród najlepszych znaleźli się uczniowie I LO im. ONZ – Magdalena Król i Maciej Zielonka. Eliminacje centralne odbędą się pod koniec marca w siedzibie Filmoteki Narodowej w Warszawie. Uczniowie pracują pod opieką: Barbary Chołyst i Aliny Dzido.

I LO im. ONZ