...
Loga Fundusze Europejskie

Młodzież z ZSBiO włączyła się do akcji „Mam Haka na Raka”

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano: 6 lutego, 2014

mam haka na rakam4 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Rakiem, a dla uczestników programu edukacyjnego „Mam haka na raka” także coś więcej – Dzień Hakowicza. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju co roku czynnie włączają się w program profilaktyczny.

W tym roku pod honorowym patronatem Starosty Biłgorajskiego społeczność „Budowlanki przeprowadziła happening i spotkanie z wykładowcami i studentami Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Były wykłady i warsztaty oraz spotkania w grupach.

We wtorek 4 lutego rozpoczął się happening – przemarsz ulicami miasta, w którym wzięli udział uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami. Uczniowie chcieli zwrócić uwagę mieszkańców Biłgoraja na problem nowotworów – przede wszystkim chłoniaków. Równocześnie zbierali podpisy pod deklaracją o chęci wykonania badania profilaktycznego oraz informowaliśmy, gdzie można te badania przeprowadzić. Zaplanowana trasa prowadziła od Ratusza do budynku Starostwa.

5 lutego w internacie ZSBiO odbyła się konferencja naukowa, której przewodniczył prof. Ryszard Maciejewski, dziekan Wydziały Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Podczas wykładów rozmawiano o nowotworach skóry, a podczas warsztatów poruszano problemy nowotworowych u mężczyzn i kobiet. -Ideą przedsięwzięcia jest zaangażowanie młodych ludzi do kształtowania postaw dorosłych Polaków, w działaniach profilaktycznych w walce z rakiem. Wydarzenie o tyle jest cenniejsze, że w naturalny sposób wykorzystuje potencjał młodzieży – ich energię, niekonwencjonalny sposób myślenia oraz siłę perswazji – do promocji oraz ochrony zdrowia. Dziękuję dyrekcji i nauczycielom za podjęcie trudu organizacji tego przedsięwzięcia, zaproszonym gościom za prelekcje i prowadzenie warsztatów i poświęcony naszej młodzieży czas. Do uczniów mam prośbę bądźcie świadomymi ambasadorami zdrowia w swoich środowiskach – mówił Starosta Biłgorajski.