...
Loga Fundusze Europejskie

Na patriotyczną nutę

Kategoria: Aktualności 2015 Opublikowano: 10 listopada, 2015

DSC 0098Już po raz dwudziesty spotkali się miłośnicy pieśni patriotycznej i legionowej. Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej Biłgoraj 2015 odbył się 6 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury. Patronat honorowy nad festiwalem objął Starosta Biłgorajski: – Jesteśmy w przededniu 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada. Ten festiwal ukazuje jak ważną rolę w tym długim procesie odzyskiwania niepodległości odgrywały pieśni patriotyczne i legionowe – zauważył Starosta Marian Tokarski, który podczas festiwalu razem z Wicestarostą Jarosławem Piskorskim reprezentowali samorząd Powiatu Biłgorajskiego.

W uroczystym otwarciu udział wzięli zaproszeni goście oraz m.in. inicjatorzy festiwalu, o których wspomniała Renata Socha dyrektor MDK w krótkiej prezentacji genezy festiwalu:

Z potrzeby serca, poczucia patriotyzmu i świadomości historycznej środowisk prawicowych Ziemi Biłgorajskiej, 20 lat temu w 1995 roku narodził się pomysł uczczenia, wówczas 77. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. By można było zrealizować ten zamysł zawiązał się Honorowy Komitet Organizacyjny Festiwalu w składzie: Mieczysław Grygiel przewodniczący, Halina Prochowska zastępca, Marian Jagusiewicz sekretarz. W kolejnych edycjach w skład komitetu weszli również Józef Kraczek i Bożenna Górka. Do współpracy przy realizacji festiwalu zaproszono MDK. W pierwszych edycjach festiwalu do pomocy w organizacji włączyła się również młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży „Serce”. Patronat honorowy i finansowy nad festiwalem przyjął Starosta Biłgorajski – wyjaśniła Renata Socha dyrektor MDK.

 

DSC 0072

 

Występy dzieci i młodzieży oceniała komisja w składzie: przewodniczący Sławomir Niemiec laureat konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja, instruktor Zespołu Kameralnego Biłgorajskiego Centrum Kultury, pasjonat muzyki źródłowej z którą koncertował w Rosji i Chinach; oraz członkowie Jerzy Odrzywolski instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, prowadzi chór w Korytkowie oraz zespół folkowy; ksiądz Karol Jędruszczak duszpasterz osób niepełnosprawnych rejonu biłgorajskiego; Renata Socha dyrektor MDK.

W pierwszej kategorii wiekowej – szkoły podstawowe – wystąpiło 10 podmiotów wykonawczych. Tytuł laureat przyznano: Dziecięcemu chórkowi Frampolskie Nutki działającemu przy Samorządowym Zespole Szkolnym we Frampolu, Aleksandrze Jasińskiej z SZS we Frampolu, Elżbiecie Jakubiec z GOK w Modliborzycach, Julii Fijałkowskiej z GOK w Modliborzycach, Laurze Rapa ze Szkoły Podstawowej w Dereźni.

 

DSC 0068

 

W drugiej kategorii wiekowej – gimnazja – wysłuchano 11 podmiotów wykonawczych. Tytuł laureata zdobili: Grupa wokalno – instrumentalna z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, Zespół Wokalny z Gimnazjum w Gromadzie, Martyna Koman SW Kombinejszyn MDK w Biłgoraju, Karolina Więcław SW Kombinejszyn MDK Biłgoraj, Marta Bryczak z Gimnazjum Nr 2 w Kraśniku.

W trzeciej kategorii wiekowej – szkoły ponadgimnazjalne – wystąpiło 9 podmiotów wykonawczych. Tytuł laureata zdobyli: RCEZ Band z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, Grupa Wokalna z ZSBiO w Biłgoraju, Magda Koman z MDK w Biłgoraju, Zuzanna Popik z ZSBiO w Biłgoraju i Michalina Lipińska z LO im. ONZ w Biłgoraju.

Wszyscy laureaci zdobyli nominację do Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Warce.

 

DSC 0093