...
Loga Fundusze Europejskie

Najlepsi kolarze rywalizują m. in. na dogach powiatu biłgorajskiego

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 9 sierpnia, 2021

Trwa wielkie wydarzenie – międzynarodowy wyścig kolarski – 78. edycja Tour de Pologne UCI World Tour. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich na świecie. W tej edycji kolarze przejeżdżają również przez nasze województwo, a co więcej – także przez nasz powiat. W tym roku wyścig rozpoczął się 9 sierpnia w Lublinie. O godzinie 13:05 na placu Zamkowym nastąpił start honorowy, po czym o 13:30 (w odległości 9,3 km od startu honorowego), start ostry. Pierwszy etap wyścigu kończył się w Chełmie i przejeżdżał przez malownicze tereny gminy Turobin, Goraj i Frampol.

tour de pologne wysicg 4
W tegorocznym Tour de Pologne udział biorą ekipy: AG2R Citroen Team, Astana Premier Tech, Bahrain Victorious, Bora – Hansgrohe, CCC Team, Cofidis, Deceuninck – Quick-Step, EF Education Nippo, Groupama – FDJ, Ineos Grenadiers, Intermarche – Wanty – Gobert Materiaux, Israel Start-Up Nation, Jumbo-Visma, Lotto Soudal, Movistar Team, Team Bikeexchange, Team DSM, Team Qhubeka Nexthash, Trek – Segafredo, UAE Team Emirates, Alpecin – Fenix, Gazprom – Rusvelo, Reprezentacja Polski, a także niespodzianka – Dzikie Karty. W reprezentacji Polski wystartowali Stanisław Aniołkowski, Piotr Brozyna, Michał Paluta, Filip Maciejuk, Łukasz Owsian, Maciej Paterski i Patryk Stosz.

tour de pologne wysicg 2

Trasa pierwszego etapu liczyła 216 km i jest to drugi najdłuższy etap w całym wyścigu (dłuższym jest tylko etap trzeci, który liczy o 10 km więcej). Pierwszy etap był etapem wymagającym, z licznymi podjazdami. Trasa prowadziła m. in. przez Hutę Turobińską, Gródki, Hosznię Ordynacką, Hosznię Abramowską, Teodorówkę, Komodziankę, Chłopków a następnie w kierunku Szczebrzeszyna. Na trasie znalazły się trzy Lotne Premie LOTTO: w Batorzu, Godziszowie oraz Krasnymstawie i trzy Premie Górskie PZU III kategorii – w Błażku, Antolinie oraz Hoszni Abramowskiej, a 100 km przed metą poznaliśmy zwycięzcę Premii Specjalnej z okazji 100-lecia Przeglądu Sportowego.

tour de pologne wysicg 1

-Jest to dla nas wielkie wydarzenie, gdyż po wielu latach Tour de Pologne wrócił na lubelszczyznę. Trasy przebiegają także przez malownicze tereny powiatu biłgorajskiego. Dziś ta trasa przebiegała przez trzy gminy – przez gminę Turobin, Goraj i Frampol. W miejscowości Hosznia Abramowska gdzie jest piękny roztoczański krajobraz była premia górska. Tegoroczna edycja Tour de Pologne to ważne wydarzenie z punktu widzenia promocji powiatu ale również rozwoju turystyki rowerowej na którą w powiecie biłgorajskim coraz bardziej stawiamy i chcemy ją rozwijać. Chcemy promować tego typu aktywny wypoczynek wśród naszych gości którzy odwiedzają roztocze, również w kontekście promocji roztocza. Tour de Pologne to świetna okazja do promocji naszych walorów, do pokazania tego co nas wyróżnia, do zaproszenia gości na roztocze bo roztocze to piękne malownicze tereny, które słyną nie tylko z czystego powietrza i pięknych krajobrazów ale również z możliwości aktywnego wypoczynku na rowerze. W związku z tym, przy okazji Tour de Pologne, zapraszam wszystkich na roztocze do aktywnego rowerowego wypoczynku – mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

tour de pologne wysicg 3
Aby przyczynić się do zwiększenia ilości turystów, również tych rowerowych, powiat między innymi inwestuje w modernizację infrastruktury drogowej. -Infrastruktura drogowa to jeden z priorytetów działań zarządu powiatu biłgorajskiego. Chcemy, żeby drogi w powiecie biłgorajskim były coraz lepsze. Staramy się korzystać z różnego typu dofinansowań zewnętrznych – głównie rządowych – i coraz bardziej modernizować nasze drogi. W tej kadencji pilotażowo powstał również program chodnikowy, w ramach którego modernizujemy ścieżki rowerowe i chodniki na terenie całego powiatu biłgorajskiego a w ramach funkcjonowania euroregionu roztocze przygotowujemy się do modernizacji, już w szerszym kontekście, również ścieżek rowerowych właśnie na terenie powiatu biłgorajskiego – dodaje.

tour de pologne wysicg 5

We wtorek 10 sierpnia odbędzie się II etap wyścigu i również będzie on prowadził przez powiat biłgorajski. Do powiatu biłgorajskiego kolarze dotrą około godziny 14:00 i przejeżdżać będą do godziny 15:30. Trasa prowadzić będzie od Stanisławowa przez Długi Kąt, Józefów (miasto), Osuchy, Łukową do Babic i Woli Obszańskiej, a następnie w stronę powiatu lubaczowskiego. Na trasie wyścigu wystąpią utrudnienia w ruchu, w związku z czym policja i organizatorzy apelują o szczególną ostrożność. Prosimy o powstrzymanie się w miarę możliwości od poruszania się pojazdami na trasie wyścigu w czasie jego przejazdu oraz o pilnowanie psów i innego inwentarza domowego.

/ES/