...
Loga Fundusze Europejskie

Nowa trasa połączyła gminy

Kategoria: Aktualności 2009 Opublikowano: 19 października, 2009

Dokładnie 3 km 148 mb nowej drogi łączącej gminy Biszcza i Biłgoraj otwarto uroczyście w ostatni piątek września. Inwestycja została zrealizowana dzięki porozumieniu samorządu powiatu biłgorajskiego, gmin Biłgoraj i Biszcza oraz Nadleśnictwa Biłgoraj.

Obecnie miejscowości Bidaczów Stary (znajduje się w gminie Biłgoraj) i Wólkę Biską (znajduje się w gminie Biszcza) łączy droga powiatowa o długości 4 km 326 mb. Budowa tej trasy ma wieloletnią historię. Pierwszą część odcinka (o długości 346 mb) wybudowano w latach 70-tych. Kolejny odcinek powstał w 2002 r., po uzyskaniu środków finansowych z programu SAPARD i przy wsparciu z budżetu gminy Biszcza. Powstała wtedy nowa nawierzchnia na odcinku 836 mb. Pozostałą część drogi o długości 3 km 144 mb zgłoszono do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Inwestycję współfinansował samorząd powiatu, Nadleśnictwo Biłgoraj oraz gminy Biszcza i Biłgoraj. W drodze przetargu wyłoniony został wykonawca zadania: Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych z Tomaszowa Lubelskiego. Inwestycja kosztowała 2 mln 412 tys. zł.

– Na pokrycie kosztów 50 % zadania środki przekazał Wojewoda Lubelski w ramach Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Inwestycja miała być zakończona do połowy października, jednak sprzyjające warunki atmosferyczne oraz bardzo dobra organizacja pracy wykonawcy umożliwiły zakończenie zadania 25 września
– wyjaśniał Ryszard Kostrubiec dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Biłgoraju – Nowa droga połączy ośrodki gminne Biszcza i Biłgoraj, skróci dojazd do siedziby powiatu oraz do zbiornika wodnego Biszcza – Żary. Z pewnością wpłynie na rozwój społeczno – gospodarczy, rozwój turystyki i agroturystyki w naszym powiecie – wyjaśniał dyrektor.

W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in. Genowefa Tokarska Wojewoda Lubelski, Marek Wójcik doradca Ministra Spraw Wewnętrznych, Marek Onyszkiewicz Starosta Biłgorajski, członkowie Zarządu Powiatu, radni powiatowi, dyrektor ZDP oraz przedstawiciele inwestorów, wykonawców a także mieszkańcy obu gmin.

– Z ogromnym zadowoleniem odwiedzam miejsca gdzie widać współpracę gmin i powiatu. Ten kawałek asfaltu jest dowodem na tę dobrą współpracę. Gratuluję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – mówił Marek Wójcik, przedstawiciel ministerstwa.

W podobnym tonie utrzymane było wystąpienie Wojewody Lubelskiego:
– Ten ciąg drogowy, to odwieczny szlak gospodarczy gmin Biszcza i Biłgoraj. Jest to wręcz niezbędna droga. Namawiam samorządowców do dalszej współpracy i starania się o środki, bo pieniądze z tego programu na drogi pojawią się w roku następnym – wyjaśniała Genowefa Tokarska.
Starosta Biłgorajski dziękował tym, którzy przyczynili się do powstania tej drogi.
– Ta inwestycja nie mogłaby dojść do skutku, gdyby nie ogromna pomóc wielu osób. Są to: Genowefa Tokarska Wojewoda Lubelski, Marek Wójcik doradca Ministra Spraw Wewnętrznych oraz współautor ustawy o narodowym programie przebudowy dróg lokalnych, Władysław Rawski zastępca dyrektora Lubelskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Jerzy Pytka dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, Zarząd Powiatu wraz z Radą Powiatu w Biłgoraju, samorządy Gminy Biłgoraj i Biszcza, Nadleśnictwo Biłgoraj, Ryszard Kostrubiec wraz z załogą Zarządu Dróg Powiatowych w Biłgoraju oraz Maria Zatorska prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowo Mostowych w Tomaszowie Lubelskim wraz z załogą – wymieniał Marek Onyszkiewicz.

M.Szewczuk