...
Loga Fundusze Europejskie

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Biłgorajskiego

Kategoria: Aktualności 2009 Opublikowano: 30 września, 2009

Trwa procedura związana z wydzierżawieniem szpitala w Biłgoraju. Są to działania wymagające czasu i uwagi o bardzo skomplikowanej tematyce. Dlatego proces potrwa kilka miesięcy. 
 
Chcę zapewnić, że kroki podjęte przez Zarząd i Radę Powiatu realizujemy z zachowaniem procedur prawnych. Nasze działania poparte zostały przez 10 gmin powiatu biłgorajskiego. Poparły nas również Wojewoda Lubelski, Społeczna Rada SP ZOZ i Rejonowy Komitet Obywatelski Ziemi Biłgorajskiej. Mamy przekonanie o poparciu większości mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Decyzja o wydzierżawieniu spowodowana jest tylko i wyłącznie pogłębiającą się wciąż, coraz trudniejszą sytuacją biłgorajskiego szpitala.

Obecnie wyceniany jest majątek szpitala. Następnie rozpoczną się procedury przetargowe. W międzyczasie przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do przystąpienia do programu wieloletniego pod nazwą „Wsparcie jednostek samorządu w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”, czyli do rządowego planu B.

Dlaczego dzierżawa?
+ przywrócona zostanie płynność finansowa szpitala
+ będzie możliwość pozyskania środków finansowych na leki i płace
+ utrzymane zostaną miejsca pracy
+ szpital będzie normalnie funkcjonował:
   – zwiększał zakres świadczonych usług
   – wprowadzał nowe inwestycje
+ majątek szpitala pozostanie własnością powiatu

W szpitalu będzie można się leczyć.
Dzierżawca będzie musiał zagwarantować wykonywanie usług medycznych conajmniej takich, jakie wykonywane są obecnie. Dodatkowo liczymy na rozszerzenie zakresu oferty medycznej i poprawę jakości wraz ze wzrostem usług medycznych w szpitalu.
Opieka medyczna była, jest i będzie bezpłatna.
Dzierżawca będzie musiał zapewnić leczenie mieszkańców naszego powiatu.
Dzierżawca będzie musiał przejąć wszystkich pracowników zgodnie z artykułem 23¹ Kodeksu Pracy.
Pomyślne przystąpienie do planu B – to szansa na umorzenie długu szpitala w wysokości około 27 mln zł. Pozostałą kwotę spłaci Powiat Biłgorajski. Spłaty będą dokonywane z czynszu dzierżawnego oraz z majątku powiatu.
Powiatu nie stać na coroczne dokładanie ok. 6 mln zł do funkcjonowania szpitala.
Już w tej chwili spłacamy prawie wszystkie kredyty, jakie szpital ma zaciągnięte. W skali roku jest to kwota ok. 2,5 mln zł. W sumie do spłaty pozostało jeszcze 14 mln zł kredytów szpitalnych, wraz z odsetkami. A dotychczas spłacone zostało ponad 6 mln 300 tys. zł.

 

Nie zgadzamy się na bierne przyglądanie się rosnącemu zadłużeniu! Nie oszukujmy się – tego długu za nas nikt nie spłaci. Im będzie większy, w tym trudniejszej sytuacji będzie szpital i Powiat Biłgorajski.
To ostatni moment na ratowanie naszej służby zdrowia. Funkcjonowanie SP ZOZ w dotychczasowej strukturze i z dotychczasowym wynikiem ekonomicznym nie daje możliwości prawidłowego działania w latach kolejnych.
Zdecydowaliśmy się na drogę dzierżawy. To rozwiązanie nie ma nic wspólnego z prywatyzacją szpitala! Dzięki temu zabezpieczymy cały szpitalny majątek, w tym nowe pawilony wraz z wyposażeniem.

Majątek szpitalny zdobywany z takim trudem i kupowany za pieniądze społeczne pozostanie własnością społeczeństwa tego powiatu.

Starosta Biłgorajski 
Marek Onyszkiewicz