...
Loga Fundusze Europejskie

Odbiór techniczny ul. Nadstawnej dokonany. Droga oddana do użytku

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 14 lipca, 2022

Zakończył się remont jednej z ważniejszych dróg w Biłgoraju, drogi powiatowej – ulicy Nadstawnej. Remont około 600 metrowego odcinka kosztował blisko 2,1 mln zł. Środki wyłożyli powiat biłgorajski i miasto Biłgoraj. Na nowoczesne rozwiązania w kwestii przejście dla pieszych władze pozyskały 284 tys. zł z budżetu państwa.

Dziś w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju – z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli Zarządu Dróg, wykonawcy i inspektora nadzoru – odbył się odbiór techniczny przebudowy ulicy Nadstawnej. -Nie planujemy oficjalnego otwarcia wyremontowanej drogi. Odbiór przebieg bez przeszkód, inwestycja została zrealizowana zgodnie z projektem, uczestnicy ruchu – zarówno kierowcy, jak i piesi oraz rowerzyści mogą z niej korzystać – mówi wicestarosta biłgorajski, Tomasz Rogala.

Jak przypomina Andrzej Łagożny, remont ulicy Nadstawnej został zrealizowany – dzięki przychylności władz powiatu biłgorajskiego i miasta Biłgoraja – z inicjatywy grupy radnych. -Analizując potrzeby miejskie w zakresie usprawnienia komunikacji na drogach powiatowych i lokalnych w Biłgoraju, brana była pod uwagę od samego początku ulic Nadstawna. W październiku 2020 roku, grupa radnych Mirosław Późniak, Tomasz Książek, Jan Małysza i ja. Zwróciliśmy uwagę, że jest to bardzo bardzo ważny ciąg komunikacyjny. odciąża on ruch od centrum miasta w kierunku ul. Lubelskiej. Ulica Nadstawna prowadzi do największego osiedla domów wielorodzinnych. Przy tej ulicy znajdują się także miejsca użyteczności publicznej, lokale usługowe i gastronomiczne oraz Zagroda Sitarska i zjazd na Miasteczko Kresowe. Jest z niej także zjazd na ulicę Ogrodową, poprzez którą dostać się można do BCK, kościoła św. Jerzego czy jednego z banków – podkreśla Andrzej Łagożny.

Jak zaznacza, poprawa bezpieczeństwa i komfortu uczestników ruchu drogowego w tej części Biłgoraja musiała ulec znacznej poprawie.

nadstawna
Władze Biłgoraja na odbiorze technicyzm ulicy Nadstawnej reprezentował wiceburmistrz Jarosław Bondyra. -To nasza wspólna inwestycja z powiatem biłgorajskim. To już tradycja, która potwierdza dobrą współpracę obu samorządów. Bo od wielu lat drogi powiatowe w Biłgoraju przejmuje miasto, a remontuje je powiat przy współudziale finansowym budżetu Biłgoraja. Także drogi powiatowe w mieście remontowane są przy współpracy finansowej naszych samorządów. Oczywiście przy drogach, które są powiatowe w mieście o ich remoncie decydują władze powiatu. Chcielibyśmy mieć może nieco większy wpływ na ich wybór i to jest chyba jedyny minusik przy tej świetnej współpracy która do tej pory jest – mówi wiceburmistrz Bondyra. Dodaje, że ulica Nadstawna to droga dojazdowa do Szkoły podstawowej Nr 5, jednej z największych placówek oświatowych miasta oraz do Dziennego Domu Seniora.

Jak wylicza wicestarosta Tomasz Rogala, cała inwestycja kosztowała 2,1 mln zł, w tym dofinansowanie z budżetu państwa to 284 tys. zł. -Dofinansowanie pokryło koszt wykonania wyniesionych przejść dla pieszych. Pozostałe środki pochodziły z budżetu powiatu i miasta Biłgoraja, oba samorządy wyłożyło po około 900 tys. zł. Zakres prac obejmował frezowanie i przebudowę nawierzchni, przebudowę skrzyżowań i uzupełnienie ciągów pieszych, wykonanie dodatkowych zatok postojowych, wykonanie oświetlenia, modernizację kanalizacji sanitarnej oraz udoskonalenie organizacji ruchu – dodał wicestarosta Rogala.

nadstawna 2
Pewną nowością przy inwestycjach w mieście są wyniesione przejścia dla pieszych, których na ulicy Nadstawnej wykonano dwa. W sposób zdecydowany spowalniają one ruch samochodów i pozwalają na bezpieczne przejście jezdni. Jednocześnie są one mniej uciążliwe dla kierowców, niż np. progi zwalniające.