...
Loga Fundusze Europejskie

Pamięć o zbrodni

Kategoria: Aktualności 2011 Opublikowano: 16 września, 2011
wrzesien_17_-_m
Uroczystości upamiętniające rocznicę ataku ZSRR na Polskę w Powiecie Biłgorajskim odbyły się w wigilię tego tragicznego wydarzenia czyli 16 września. Po mszy św. pod Krzyżem Katyńskim samorządowcy, kombatanci i młodzież złożyli kwiaty ku czci prześladowanych przez reżim stalinowski.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządu powiatowego ze Starostą Marianem Tokarskim i Przewodniczącym Rady Mirosławem Późniakiem na czele, byli także Janusz Rosłan Burmistrz Biłgoraja, Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, reprezentanci związków i organizacji kombatanckich oraz młodzież szkolna i mieszkańcy Biłgoraja.
Mszę odprawił ks. Piotr Nogas wikary parafii p.w. WNMP w Biłgoraju. W homilii przypomniał wydarzenia z 17 września 1939 roku.
– W tym dniu dokonał się czwarty rozbiór naszej Ojczyzny. Dzisiejszą uroczystością tu na tym cmentarzu dajemy dowód, że pamiętamy o ich heroizmie, o męce o tragicznej śmierci w tamtych dniach i chcemy powiedzieć współczesnemu pokoleniu, że jesteśmy świadomi, iż ofiara z życia naszych przodków niesie dla nas ogromne zobowiązania. Wynikają one z jednego słowa – to słowo miłość – mówił kapłan – Jak słyszeliśmy, w odczytanej przed chwilą Ewangelii, Pan Jezus powiedział: Nikt nie ma większej miłości nad tę, jeżeli ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich. Ci którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny, oddali życie za nas, za tych którzy żyją teraz. Dlatego nie wystarczy już wspominać bohaterów Ojczyzny i czcić ich pamięć, ale trzeba się tej prawdziwej miłości do Ojczyzny uczyć codziennie – zaznaczył ksiądz Nogas.
Podczas uroczystości głos zabrał Starosta Biłgorajski Marian Tokarski:
– Stoimy pod Krzyżem Katyńskim w miejscu upamiętniającym zbrodnię Stalina na 15 tysiącach oficerach polskich, więzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Pozbawiono ich życia strzałem w tył głowy. Większość z nich była oficerami rezerwy mającymi uniwersyteckie wykształcenie. Byli to naukowcy, prawnicy, lekarze, inżynierowie i nauczyciele. Stanowili elitę społeczeństwa polskiego. Pozbawiając naród elit, łatwiej było go zniewolić. Pamiętając o tym, co miało miejsce 72. lata temu należy przypomnieć nie tylko sam akt agresji, ale jej prawdziwy cel. Należy przypominać, tłumaczyć i przestrzegać przed totalitaryzmem, przed zniewoleniem człowieka, aby nigdy więcej taka historia się nie powtórzyła – mówił Starosta.
W podsumowaniu tragicznych wrześniowych wydarzeń młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących przygotowała niezwykle wzruszający montaż słowno – muzyczny. Na zakończenie reprezentanci samorządów, kombatantów, partii politycznych oraz szkół złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. Organizatorem uroczystości był ZSBiO, Powiat Biłgorajski i MDK.

{gallery}aktualnosci/17wrzesnia{/gallery}