...
Loga Fundusze Europejskie

Pamiętamy o żołnierzach wyklętych

Kategoria: Aktualności 2013 Opublikowano: 14 marca, 2013
zolnierze_wykleci-mPamięć o żołnierzach wyklętych jest żywa także w Powiecie Biłgorajskim. Dowodem na to jest spotkanie, które odbyło się w poniedziałek 11 marca, poświęcone Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem był: Starosta Biłgorajski, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju. Młodzież, kombatanci oraz przedstawiciele samorządu spotkali się w auli ZSO. Byli m.in. Genowefa Tokarska Poseł RP, Mirosław Późniak Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju, Marian Tokarski Starosta Biłgorajski, Stanisław Schodziński Wicestarosta, Bogdan Kowalik Sekretarz Urzędu Miasta w Biłgoraju oraz Teresa Różańska Sekretarz Gminy Biłgoraj. Gości przywitał Marian Klecha Dyrektor ZSO. Następnie wystąpił Starosta Marian Tokarski, który mówił o roli żołnierzy wyklętych:
 
– W 2011 roku Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku obchodzimy go po raz trzeci, oddając cześć ostatnim żołnierzom II RP, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski – przypomniał Starosta – Większa część Wyklętych była wcześniej żołnierzami AK i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy po zakończeniu okupacji hitlerowskiej musieli podjąć jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu – czekać i przyglądać się sowietyzacji, czy też przyłączyć się, do przybierającego nową formę, ruchu oporu. Do połowy lat pięćdziesiątych z podziemiem niepodległościowym związanych było około 200 tys. osób, z których około 20 tys. walczyło z bronią w ręku. W prowadzonych działaniach zbrojnych z grupami operacyjnymi UB, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, NKWD, oraz Wojska Polskiego zginęło ich około 8 tys., a na kolejnych 8,5 tys. sądy wydały wyroki śmierci, z czego prawie połowa została wykonana. Dodatkowo około 20 tys. ludzi poniosło śmierć w komunistycznych obozach i więzieniach – przypomniał Marian Tokarski.
Historycy IPN przypominali o żołnierzach wyklętych z rejonu Ziemi Biłgorajskiej: Justyna Dudek omówiła ”Czym było polskie podziemie niepodległościowe?”; a Artur Piekarz przedstawił prezentację pt.; ”Historia zamknięta w obiektywie. Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zdzisław Broński „Uskok” i ich żołnierze.”. Zebrani obejrzeli też film historyczny poświęcony Andrzejowi Kiszce „Dąb”. Po nim ze wspomnieniami wystąpił Czesław Bida z Koła Historycznego w Turobinie. Na zakończenie delegacje udały się pod budynek Starostwa Powiatowego, gdzie pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty i zapalono znicze.
Magdalena Szewczuk