...
Loga Fundusze Europejskie

Proponowana lista darów dla Uchodźców. Pomoc musi być usystematyzowana i mądra

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 28 lutego, 2022

-Pomoc musi być usystematyzowana i mądra – tak po spotkaniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i rozmowach z wojewodą lubelskim mówił starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Dziś we wczesnych godzinach popołudniowych w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, z udziałem służb i władz samorządowych. Było tu już drugie posiedzenie Zespołu, po agresji Rosji na Ukrainę.

-Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom powiatu biłgorajskiego za Waszą postawę. Rzeczywiście stanęliście Państwo na wysokości zadania, organizujcie różnego typu zbiórki, pomagacie jak tylko możecie. Za to wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. Jednak tę pomoc musimy usystematyzować – mówił starosta Andrzej Szarlip.

uchodzcy zespol kryzysowy 1
Poinformował, że pomoc humanitarna Ukrainie i Ukraińcom prowadzona będzie dwutorowo. Pierwszym torem będzie pomoc obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie kraju. Centralnym koordynatorem pomocy humanitarnej w naszym województwie jest Wojewoda Lubelski. Na poziomie ogólnopolskim jest to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie mogła dostarczyć pomoc na Ukrainę. Na poziomie powiatów mają powstać specjalne HUB-y, do których trafiać będą mogły dary przekazane przez mieszkańców podczas różnych zbiórek organizowanych przez instytucje czy organizacje. Tam będą one sortowane i przekazywane do HUB-u wojewódzkiego do Lublina, a stamtąd do HUB-u ogólnopolskiego do zlokalizowanego w Niemcach koło Lublina darów lub zaoferowania wsparcia. To będzie pozwalała przygotować logistykę i transport darów na Ukrainę – wyjaśnia starosta Andrzej Szarlip.

Jak wskazał starosta jest jeszcze drugi torem pomocy, tj. pomoc dla uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce. -Osoby zakwaterowane w lokalach udostępnionych przez samorząd powiatowy i samorządy gminne mają zagwarantowane posiłki i niezbędne rzeczy, nie potrzebują w tej chwili pomocy. Inaczej z pewnością jest z uchodźcami przebywającymi u osób prywatnych. Gdy chcemy pomóc niech ta pomoc będzie precyzyjna, ukierunkowana na to czego uchodźcy z Ukrainy potrzebują. Koordynujmy nasze wsparcie z organizatorami zbiórek. Pomagajmy mądrze – podkreśla Andrzej Szarlip.

Starosta przekazał także, iż służby uczulają mieszkańców na możliwość działania oszustów chcących wzbogacić się na dramacie uchodźców oraz o zgłoszeniach o próbie włamań do domów. -Ostatnimi czasy mieszkańcy powiatu wypłacali środki z banków, bankomaty były oblegane. Z pewnością było to spowodowane niepewnością związaną z wojną u naszego wschodniego sąsiada. Dziś te pieniądze są w domach, o tym wiedza złodzieje, bądźmy szczególnie czujni – apelował starosta Szarlip.

Poniżej zamieszczamy listę artykułów jakie będa zbierane w HUB-ie (ma on być zorganizowany w najbliższym czasie). Została ona ustalona ze strona Ukraińska i Urzędem Wojewódzkim:

lista co potrzebne na ukrainie 1
lista co potrzebne na ukrainie 2