...
Loga Fundusze Europejskie

Porozmawiają o raku

Kategoria: Aktualności 2015 Opublikowano: 15 stycznia, 2015

Zapraszamy na warsztaty edukacji onkologicznej, które odbędą się w piątek 16 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem. Organizatorem jest dyrekcja Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Celem jest zapoznanie z problematyką profilaktyki nowotworów zgodnie z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem oraz zwrócenie uwagi na rolę tych elementów profilaktyki, które najsilniej związane są z zachowaniami zdrowotnymi młodzieży. Patronat nad spotkaniem objęli: prof. dr hab. Ryszard Maciejewski Dziekan I Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Marian Tokarski Starosta Biłgorajski oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Program: Godz. 11 – 11.45

1.      Powitanie, wystąpienie Dyrektora Szkoły.

2.      ,, Europejski Kodeks Walki z Rakiem – wczesne objawy nowotworów złośliwych”

·         Wprowadzenie – Prof. dr hab. R. Maciejewski

·         Nowotwory piersi i skóry – Dr n. med. A. Kurylcio

·         Nowotwory układu pokarmowego – Dr n. med. R. Sitarz

3.  Podsumowanie uroczystości, podziękowania, zakończenie.

Warsztaty

11.45 – 13.00

  1. Dotykaj swoich piersi ich badanie to konieczność – metody samobadania piersi, kiedy i jak oraz ćwiczenia na fantomie.
  2. Męskie sprawy – prezentacja o nowotworach jąder oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie.
  3. Ze zdrowym sercem, bez dymu do celu – problemy kardiologiczne przy szczególnym zwróceniu uwagi na powiązanie z cukrzycą, nadwagą, paleniem papierosów – badanie poziomu cukru, poziomu tkanki tłuszczowej i mięśniowej, plus badania ilości substancji smolistych w wydychanym powietrzu oraz szczytowy przepływ wydechowy.