...
Loga Fundusze Europejskie

Powstanie styczniowe, 159. rocznica wybuchu

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 21 stycznia, 2022

W styczniu 2022 roku, przypada 159 rocznica wybuchu powstania styczniowego. To polskie powstanie narodowe przeciwko rosyjskiemu zaborcy, ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 roku, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Trwało do jesieni 1864, a zasięgiem objęło ziemie Królestwo Polskie i ziemie zabrane. By uczcić ten zryw niepodległościowy powiat biłgorajski wydrukował plansze przypominające sytuację narodu polskiego bezpośrednio przed wybuchem powstania, wybuch powstania i osobę jego dyktatora oraz władze powstańcze i przebieg powstania na Lubelszczyźnie. Na planszach, które wiszą na ogrodzeniu I LO im. ONZ w Biłgoraju sa także informacje o bilansie powstania i jego upadku.

powstanie styczniowe plansze 1
Treść opracował historyk i poseł na Sejm VIII i IX kadencji Tomasz Zieliński, a tło wystawy stanowią m. in. dzieła Artura Grottgera Bitwa, CBN Polona.

powstanie styczniowe plansze 2
-Musimy pamiętać o naszej historii. Powstania narodowe z czasów zaborów, to bardzo ważna część historii Polski, która znalazła swe zwieńczenie w roku 1918, kiedy to nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Powstanie niepodległościowe jest zrywem narodowym, który był wybuchem polskości i pragnienia wolności, które się tliły w narodzie. Wy chcemy o tym pamiętać, chcemy czcić naszych bohaterów, chcemy młodemu pokoleniu przypominać, że wolność Polski została okupiona ogromną ofiarą wielu pokoleń. W związku z tym ta wystawa przy I LO im. ONZ. To forma dotarcia z tym ważnym przekazem do młodych ludzi ale i do mieszkańców Biłgoraja i całego powiatu. Wystawa znajduje się w centrum miasta, przy uczęszczanej ulicy. Liczymy na to, że przechodnie będą się zatrzymywać i analizować plansze, oglądać wystawę
– mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

powstanie styczniowe plansze 3
Jak dodaje starosta kultywowanie historii, jest istotne w kontekście tożsamości narodowej, kulturowej i społecznej. Wystawa przy biłgorajskim ONZ-cie to jeden z elementów tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości pod patronatem starosty biłgorajskiego odbędą się 23 stycznia br., w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

powstanie styczniowe plansze 4