...
Loga Fundusze Europejskie

Powiatowe inwestycje drogowe nabierają tempa!

Kategoria: Aktualności 2020 Opublikowano: 3 listopada, 2020

     Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostaną ukończone 2 kolejne odcinki dróg powiatowych w gm. Józefów, tj. na trasie: Szopowe – Górniki – Stanisławów (nr 2948L) oraz Długi Kąt – Krasnobród (nr 2949L). Ich łączna długość to ponad 12,5 km a kwota inwestycji przekracza 6 mln zł i jest dofinansowana z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych.  

     Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostaną ukończone 2 kolejne odcinki dróg powiatowych w gm. Józefów, tj. na trasie: Szopowe – Górniki – Stanisławów (nr 2948L) oraz Długi Kąt – Krasnobród (nr 2949L). Ich łączna długość to ponad 12,5 km a kwota inwestycji przekracza 6 mln zł i jest dofinansowana z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych.  

     Pierwszy z odcinków stanowi dojazd nie tylko do instytucji publicznych, ale także do jedynego w naszym regionie stoku narciarskiego, w miejscowości Szopowe. Przez wielu uważany za najlepszy do nauki jazdy na nartach i desce snowboardowej. Do odwiedzenia tej części powiatu przez turystów zachęca również możliwość spacerów po Górze Młynarce, gdzie widoczna jest przepiękna panorama Roztocza i niezwykły widok na Roztoczański Park Narodowy. Natomiast drugi odcinek przecina Wschodni Szlak Rowerowy Roztocza Uznany przez „National Geographic” za trzeci najbardziej interesujący szlak rowerowy w Polsce. Biegnie wzdłuż osi Roztocza od Kraśnika do Lwowa. W polskiej części z Kraśnika do Hrebennego – 187 km i prowadzi przez najciekawsze przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo miejsca Roztocza.

     Dalsze pozostawianie tych terenów samym sobie nie wchodził w grę, ponieważ należą one do strategicznych pod względem rozwoju branży turystycznej w tej części naszego powiatu – zauważa Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski. Realizacja naszej kolejnej w roku 2020 inwestycji drogowej nie byłaby możliwa, gdyby nie owocna współpraca z Wojewodą Lubelskim a przez niego z rządem, który dostrzega potrzebę prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju w całym kraju. Dzięki takiemu podejściu coraz wyraźniej możemy zauważyć zmiany, które dokonują się w ostatnich latach, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę dostępności komunikacyjnej mieszkańców małych miejscowości. Dlatego bardzo się cieszę, że przebudowy dróg w naszym powiecie są realizowane na terenach, które naprawdę tego potrzebują. I często nie chodzi tu o poprawę wyłącznie komfortu życia, ale zapewnienie podstawowych potrzeb, takich jak : bezpieczeństwo w drodze do pracy, szkoły, jednostek kultury, czy placówek opieki zdrowotnej. Każdy mieszkaniec jest dla nas ważny – bez względu na to, czy mieszka w mieście, na wsi, czy kolonii liczącej kilka domów. Wszyscy mają prawo do tych elementarnych, ale jakże koniecznych do normalnego życia aspektów – podkreśla Starosta

     Głównym celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa w południowej części naszego powiatu – zaznacza Maria Góralska Dyrektor ZDP w Biłgoraju. W miejscowości Szopowe wreszcie powstanie chodnik z dopuszczeniem jazdy na rowerze a w Górnikach i Stanisławowie już istniejące zostaną wyremontowane i wydłużone – w sumie to prawie 5 km nowej nawierzchni. Dodatkowo zostanie wzmocnione bezpieczeństwo dzieci przy szkole podstawowej w Stanisławowie przez wykonanie pasów akustycznych na dojazdach do przejść dla pieszych oraz ograniczenie prędkości do 40km/h. Standardem przy przebudowach jest także poprawa geometrii i zabezpieczenie miejsc szczególnie niebezpiecznych, takich jak zakręty, czy wzniesienia – dodaje Dyrektor.

     Nadzieję na przyspieszenie rozwoju gospodarczego całej gminy jak również powiatu zauważa Henryk Paska Radny Rady Powiatu w Biłgoraju – Wierzę, że poprawę w jakości przemieszczania się zwłaszcza przez małe miejscowości powiatu biłgorajskiego zauważą również inwestorzy szukający potencjału do rozwoju nie tylko w branży turystycznej, ale również spożywczej. Nie od dziś wiemy, że nasza żywność należy do najzdrowszej a uprawy do najbardziej ekologicznych w Polsce a nawet Europie Środkowo – Wschodniej. Nie możemy zaprzepaścić takiej szansy i zrobimy wszystko, aby na tego typu inwestycjach skorzystali również nasi rolnicy – podsumowuje Radny.

     Wykonawcą robót jest konsorcjum firm: PBI Infrastruktura SA Kraśnik i PBI WMB Sp. z o.o. Sandomierz a umowę z wykonawcą robót podpisana została podpisana dnia 18 czerwca 2020 roku.

{gallery}droga_Stanislawow/{/gallery}