...
Loga Fundusze Europejskie

Regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 20 grudnia, 2021

W miniony weekend, w Tarnogrodzie odbyły się regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości, której współorganizatorem był powiat biłgorajski, były hołdem wdzięczności dla ofiar zbrodniczych działań władz komunistycznych. Wśród ofiar stanu wojennego, był pochodzący z Tarnogrodu górnik Józef Krzysztof Giza. Na jego grobie, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, etatowy członek Zarządu Powiatu Maria Gałka i przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna złożyli kwiaty.

regionalne obhcody 1
Przed południem członkowie władz powiatowych uczestniczyli w Mszy świętej za Ojczyznę, po południu w akademii przygotowanej przez tarnogrodzką młodzież. -Musimy mieć świadomość, że tej wolności i suwerenności nikt nam nie dał, że wolność została okupiona krwią, cierpieniem i ofiarami naszych rodaków. Musimy mieć świadomość, że wolność jest nam zadana i codziennie musimy potwierdzać swym życiem, pracą, poświeceniem dla społeczności, poświeceniem dla Polski, że na nią zasługujemy. Musimy pamiętać o tej ofierze i mieć poczucie ogromnego długu, którego wobec naszych przodków nigdy nie spłacimy. Nasza rolą jako władz, jako nauczycieli, jako działaczy społecznych jest takie wychowywanie młodego pokolenia by znało ono historię i by wyciągało z niej lekcję i by pracowało nad pomyślnością naszej Ojczyzny – zaznacza Andrzej Szarlip.

regionalne obhcody 2
Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uczestniczył zaś w nich Jacek Sasin wicepremier i minister aktywów państwowych, Beata Strzałka poseł na Sejm RP oraz Jerzy Chróścikowski senator RP, wicemarszałek Michał Mulawa oraz przedstawiciele władz „Solidarności” i władz samorządowych gminy i miasta Tarnogród.