Rocznica „IV rozbioru”
Kategoria:
Aktualności 2013
Opublikowano:
19 września, 2013
74 lata minęły od tragicznych wrześniowych wydarzeń z ’39 roku, kiedy to ZSRR zaatakował nasz kraj ze wschodu. Biłgorajskie obchody upamiętniające tę smutną rocznicę odbyły się na cmentarzu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju. Odprawiona została msza św. w intencji poległych i pomordowanych, wspomniano tragiczne karty polskiej historii i złożono kwiaty w hołdzie tym, którzy bohatersko walczyli o niepodległość naszej ojczyzny.
Uroczystość upamiętniająca atak ZSRR na Polskę odbyła się pod Krzyżem Katyńskim. Organizatorem był samorząd Powiatu Biłgorajskiego oraz Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. W uroczystości rocznicowej licznie udział wzięła młodzież szkolna, kombatanci i przedstawiciele organizacji związkowych. Byli także: Genowefa Tokarska i Piotr Szeliga posłowie RP, władze samorządowe reprezentowali: Marian Tokarski Starosta Biłgorajski, Mirosław Późniak Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju, Stanisław Schodziński Wicestarosta, Janusz Rosłan Burmistrz Biłgoraja, Marian Klecha Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju.
Mszę prowadził ks. Witold Batycki proboszcz parafii Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, koncelebrował m.in. i homilię głosił ks. Józef Flis proboszcz parafii p.w. WNMP w Biłgoraju. Podczas kazania kapłan zaznaczył:
– To był IV rozbiór Polski. Celem tej napaści było unicestwienie naszego narodu, wymazanie go znowu z map narodów świata. Ileż łez popłynęło, ileż cierpienia. A wszystko dlatego, że Bóg został wyrzucony z życia w imię tych ideologii odrzucających Boga i boże prawo. Człowiek i jego godność została zdeptana. I dlatego musimy pamiętać o tych wydarzeniach i pamiętamy o nich.
Wydarzenia sprzed 74 lat wspomniał w wystąpieniu Starosta Biłgorajski:
– Dzień 17 września 1939 roku był to dzień szczególny, bowiem od godzin rannych do naszego miasta wkraczały oddziały Wermachtu. 16 września, w sobotę, przez cały dzień trwały walki o Biłgoraj, jednakże po południu polskie oddziały musiały się wycofać w kierunku na Zwierzyniec. 17 września był ważny również dla Polaków, bowiem już przed godz. 4 nad ranem Armia Czerwona rozpoczęła agresję na Polskę – wspominał Starosta Marian Tokarski – Lubelszczyzna zajęta została przez 5 Armię Frontu Ukraińskiego. Jej oddziały, weszły do Zamościa 26 września, do Szczebrzeszyna 27 września, do Biłgoraja 28, a do Krzeszowa 30 września.
W trakcie pobytu Armii Czerwonej na naszych terenach zagarnęła ona w rejonie powiatu biłgorajskiego wiele grup i oddziałów Wojska Polskiego. W rejonie Momot, które w okresie międzywojennym należały do powiatu – grupę płk. Tadeusza Zieleniewskiego, w Tarnogrodzie – oddział z Ośrodka Zapasowego 14 Dywizji Piechoty mjr. Adama Solskiego, a w rejonie Obszy grupę gen. Jerzego Wołkowickiego. Oficerowie z tych oddziałów zostali rozstrzelani w Katyniu i innych miejscach kaźni na terenie Rosji Sowieckiej.
Na zakończenie rocznicowego spotkania złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.
M.Szewczuk