...
Loga Fundusze Europejskie

Rocznice w Osuchach

Kategoria: Aktualności Opublikowano: 2 października, 2023

4. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i 79. rocznicy pierwszych pochówków żołnierzy polskich poległych w bitwie nad Sopotem, na cmentarzu partyzanckim w Osuchach. Władze powiatu biłgorajskiego reprezentował Andrzej Szarlip starosta biłgorajski i Mirosław Późniak radny Rady Powiatu w Biłgoraju.

Uroczystości zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej. W programie wydarzenia był czas na złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem na cmentarzu w Osuchach, przypomnienie historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego oraz bitwy pod Osuchami oraz na warsztaty i zajęcia promujące historię dla uczniów.

– Serdecznie dziękuję Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Łukowej za trud organizacji dzisiejszej uroczystości. Dziękuję dyrekcji i nauczycielom za umożliwienie uczniom obecności na patriotycznych wydarzeniach w Osuchach. Dziękuję młodzieży dziś tu obecnej, za to że chcą poznawać i kultywować naszą historię. Dziś oddajemy hołd żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, dzięki których męstwu, odwadze i poświęceniu możemy żyć w wolnej Polsce – mówił starosta Andrzej Szarlip.

Podczas swego wystąpienia starosta nawiązał także do budowanego przez powiat biłgorajski w Osuchach Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy ’44.