...
Loga Fundusze Europejskie

Seminarium nt.: „Nowoczesne technologie uprawy roślin jagodowych”

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano: 20 marca, 2014

szkolenie rosliny jagodowemW sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, 20 marca br. odbyło się seminarium poświęcone nowoczesnym technologio uprawy roślin jagodowych. Jego organizatorem był Zespół Doradztwa Rolniczego oraz Starostwo Powiatowe w Biłgoraju.

Seminarium zgromadziło kilkudziesięciu rolników Ziemi Biłgorajskich uprawiających rośliny jagodowe lub chcących w najbliższym czasie taką uprawę rozpocząć. -Szkolenie skierowane jest to producentów roślin jagodowych uprawiających m. in. porzeczkę czarną i czerwoną, agrest, maliny i truskawkę. W ostatnich latach Powiat Biłgorajski staje się zagłębiem produkującym owoce jagodowe, stąd potrzeba spotkań, szkoleń i rozmów z rolnikami na temat zmian w przepisach prawa oraz ochrony roślin i całej produkcji– wyjaśnia Stefan Krauz kierownik Zespół Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju.

Produkcja rolna w Powiecie Biłgorajskim odbywa się głownie w gospodarstwach małych, ponad 60% gospodarstw nie przekracza 10 ha. Nie do końca więc opłacalna jest produkcja zbóż na skalę przemysłową. Rozwiązaniem stała się produkcja roślin jagodowych. –W produkcji roślin jagodowych, z małej produkcji możemy uzyskiwać duże dochody. Warto nadmienić, że w poprzednich latach przełożenie na zysk roślin jagodowych w stosunku do roślin zbożowych było w stosunku 1:10, a nawet 1:15. Dominującymi roślinami jest porzeczka zarówno czarna jak i czerwona oraz agrest, malina, poziomka i truskawka. Przymierzamy się do wdrożenia jagody kamczackiej i kolcowoju chińskiego – informuje Wacław Koncewicz główny specjalista ds. produkcji ogrodniczej (rośliny jagodowe i warzywa) ZDR.

Podczas szkolenia o monitoringu i wyznaczaniu progów zagrożenia najważniejszych szkodników w sadach i jagodnikach mówił Zdzisław Partyka LODR w Końskowoli, a Alicja Zdziechowska przybliżyła zebranym integrowaną ochronę maliny i truskawki. Firma WERREMCZUK FMR zaprezentowała maszyny do zbioru i pielęgnacji plantacji roślin jagodowych (w tym m. in. kombajn do porzeczki JOANNA-4, wycinacz pędów porzeczki ROCH, kosiarka sadownicza). Na zakończenie szkolenia odbył się konkurs z zakresu BHP w rolnictwie z cennymi nagrodami ufundowanymi przez KRUS w Biłgoraju i poczęstunek.