...
Loga Fundusze Europejskie

Spotkanie z sołtysami

Kategoria: Aktualności 2015 Opublikowano: 19 marca, 2015

O ubezpieczeniach rolników i środkach unijnych na lata 2014-2020 rozmawiano podczas spotkania sołtysów powiatu biłgorajskiego, które zorganizowane zostało przez Starostę Biłgorajskiego. Sołtysi spotkali się z Poseł Genowefą Tokarską, władzami powiatu: Starostą Marianem Tokarskim, Wicestarostą Jarosławem Piskorskim, Członkami Zarządu Jarosławem Lipcem i Adamem Banakiem, reprezentantami KRUS na czele z Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie Teresą Królikowską i kierownikiem placówki biłgorajskiej Piotrem Służewskim, a także przedstawicielami ODR Biłgoraj z kierownikiem Krzysztofem Krauze na czele, w poniedziałek 16 marca w sali konferencyjnej biłgorajskiego Starostwa.

 

Spotkanie rozpoczął Starosta od życzeń dla nowo wybranych sołtysów.

Chciałbym serdecznie pogratulować sołtysom wyborów na tę odpowiedzialną funkcję. Ten wybór to dowód na wielkie zaufanie, którym obdarzyła was lokalna społeczność. Sołtys to bardzo ważna funkcja wykonawcza, łącząca mieszkańców z samorządem gminy. Wiele od sołtysów zależy, także rozwój miejscowości. Życzę sukcesów i spełnienia wszystkich planów, tych zawodowych i osobistych – zwrócił się do sołtysów Starosta Tokarski i wręczył im dyplomy gratulacyjne oraz wydawnictwa promocyjne.

Dyrektor Królikowska mówiła m.in. o ostatnich zmianach w ustawie o ubezpieczeniach społecznych rolników. Poruszyła zagadnienia związane z dodatkowymi umowami o pracę (np. zlecenia i o dzieło) i o wyłączeniach rolników z ubezpieczenia z tego powodu. Obecnie wyłączeń już nie ma, pod warunkiem że miesięcznie rolnik dorobił mnie więcej niż połowę najniższego wynagrodzenia. Termin na uregulowanie tych kwestii jest do czerwca. O szczegóły należy dopytać w oddziałach KRUS. Poruszyła temat rent strukturalnych, problemów z korespondencją z KRUS oraz tematy związane z wyłudzaniem świadczeń rentowych:

Mamy wyłudzenia na kwotę 2 mln zł. Dotyczą one tylko oddziału KRUS w Biłgoraju. Wyroki karne są już prawomocne. Rolnicy w oparciu o te wyroki muszą oddawać nienależycie wyłudzone świadczenia – tłumaczyła dyrektor Królikowska.

Poseł Genowefa Tokarska mówiła o ogromnej potrzebie takich spotkań:

Chcę zaproponować formułę takich spotkań w gminach. Jesteśmy otwarci na takie propozycje z poszczególnych sołectw. Możemy je zorganizować. Należałoby to połączyć jeszcze z GOPSami, ponieważ te zagadnienia są ważne dla rolników – zwróciła się do sołtysów.

Pani poseł poruszyła też m.in. tematykę urlopów rodzicielskich i nowych świadczeń rodzicielskich.

Pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju przedstawili wykaz środków unijnych na najbliższe lata o które mogą aplikować rolnicy i szczegółowo przedstawili wszelkie wymagania dla poszczególnych obszarów dofinansowań.