...
Loga Fundusze Europejskie

Sukces wychowanków MDK w konkursie Rok polski w tradycji i obyczajach

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 11 marca, 2021

XII Ogólnopolskie Biennale Plastyczne „Rok polski w tradycji i obyczajach” organizowane przez Pałac Młodzieży w Warszawie zakończył się sukcesem Julii Furmanek i Stasia Pindora z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Za swój obraz Julia otrzymała nagrodę, praca Stasia została zakwalifikowana do wystawy. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży polskim dziedzictwem kulturowym, tradycją i obyczajami.

Poprzez pracę twórczą uczestnicy zajęć rozwijają swoją wyobraźnię i wrażliwość estetyczną. To także okazja do prezentacji dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej. Tematyka prac nadsyłanych na konkurs jest związana z tradycjami, zwyczajami, świętami typowo polskimi takimi jak np.: Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Kolędnicy, Dożynki, Święto Zmarłych, Andrzejki, Wianki, Marzanna, Lajkonik, Kulig, Hejnał Mariacki itp.

Komisja obradująca w składzie: Ewa Rakoczy- artysta plastyk, Kamila Guzal-Pośrednik -artysta plastyk, Dorota Możejko-Retmaniak – artysta plastyk i Bożena Szynkielewska -sekretarz, oceniła 364 prace, które napłynęły na konkurs z 41 placówek. Na wystawę zakwalifikowano 80 prac, w tym nagrodzono 20 prac.

rok polski w tradycji i obyczajach duze

Jedną z dwudziestu przyznanych nagród otrzymała praca dziewięcioletniej Julii Furmanek. Praca zatytułowana „Kolędowanie” wykonana została pastelami olejnymi. Obraz ukazuje kolędujące dzieci stojące przed kościołem i przyozdobionymi świątecznie choinkami. Towarzyszą im śniegowy bałwanek i dwa kotki. Wszystko to w zimowej szacie, na tle nocnego nieba.

Wśród prac, jakie zostały wybrane do zaprezentowania na wystawie pokonkursowej, znalazł się obraz autorstwa Stasia Pindora (lat 11). W dynamicznej kompozycji Staś pokazał własne spojrzenie na tradycyjne polewanie wodą w Poniedziałek Wielkanocny, czyli Śmigusa Dyngusa. Laureaci uczęszczają na zajęcia plastyczne, które prowadzi nauczycielka plastyki Anna Świca w pracowni Tęczowa Malarnia. Protokół z prac komicji konkursowej i prace nagrodzone można zobaczyć na stronie Pałacu Młodzieży w Warszawie: http://www.pm.waw.pl/aktualnosci/430-xii-ogolnopolskie-biennale-plastyczne-pt-rok-polski-w-tradycji-i-obyczajach

Gratulujemy Julii i Stasiowi życząc wielu tak wspaniałych sukcesów!