...
Loga Fundusze Europejskie

Święto Wojska Polskiego i rocznica „Cudu nad Wisłą”

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 27 sierpnia, 2018

swieto wojska polskiego 001
Udziałem w uroczystościach religijno – patriotycznych i złożeniem kwiatów przy Pomniku Wdzięczności w Biłgoraju, Starosta Kazimierz Paterak uczcił Święto Wojska Polskiego i 98. rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Organizatorem rocznicowych wydarzeń był Związek Inwalidów Wojennych RP Oddział Biłgoraj, Burmistrz Miasta Biłgoraj oraz środowiska kombatanckie miasta.

Świętowanie rozpoczęło się od zbiórki pocztów sztandarowych, delegacji  i  uczestników uroczystości przed kościołem św. Jerzego w Biłgoraju. Następnie w świątyni sprawowana była Msza święta w intencji Ojczyzny.
swieto wojska polskiego 002
Kolejną odsłoną radosnego świętowania był przemarsz z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio pod Pomnik Wdzięczności. Tutaj wobec zebranych wystąpił z  okolicznościowym przemówieniem, syn legionisty por. Witolda Dembowskiego. Święto zakończyło złożenie wiązanek kwiatów w imieniu wszystkich uczestników uroczystości i koncert Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio.
swieto wojska polskiego
-Nie mogło mnie tutaj zabraknąć – mówił Starosta Kazimierz Paterak. -Świętując kolejną rocznice „Bitwy Warszawskie”, wspominamy tych, którzy zatrzymali marsz komunizmu i wpisali się w walkę o wolność Polski. Odzyskana w 1918 roku wolność, już niespełna dwa lata później była zagrożona ze strony bolszewickiej Rosji. Tylko zjednoczenie narodu wokół najważniejszej sprawy – Ojczyzny – przyniosło zwycięstwo w Bitwie, która jest jedną z najważniejszych w historii świata.