...
Loga Fundusze Europejskie

Szlakiem Roztocza – XIV edycja Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Jastrzębia Zdebrz”

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 20 sierpnia, 2021

Zapraszamy wszystkich sympatyków i pasjonatów turystyki rowerowej na XIV edycję Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Jastrzębia Zdebrz”, która odbędzie się już w niedzielę 12 września 2021 r. Rajd będzie miał miejsce na Roztoczu Zachodnim. Celem rajdu jest popularyzacja turystyki rowerowej na Roztoczu Zachodnim i jego walorów przyrodniczych i kulturowych, promocja Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo® i integracja braci turystycznej, społeczności lokalnej, stowarzyszeń, instytucji samorządowych, lokalnych firm i przedsiębiorstw wspierających aktywne formy wypoczynku i ochronę przyrody.

W rajdzie może wziąć udział każdy, kto posiada rower wyposażony zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (bardzo ważne są sprawne hamulce). Dzieci i młodzież do lat 18 mogą wziąć udział w rajdzie po przedstawieniu stosownego zezwolenia rodziców/opiekunów prawnych i pod opieką pełnoletniego opiekuna. Organizatorzy zapewniają opiekę przewodnicką w trakcie przejazdu trasy Rajdu, serwis techniczny na mecie, posiłek regeneracyjny i napoje chłodzące oraz pamiątkowe pakiety startowe.

Uczestnicy mają do wyboru 8 tras rajdu o trzech skalach trudności oznaczonych trzema kolorami: czerwonym (trasy najtrudniejsze), żółtym (trasy trudne) i zielonym (trasy łatwiejsze). Są to trasy Biłgoraj 1 KOSA (57,8 km, czerwona) przebiegająca przez prawie wszystkie najwyższe wzniesienia Roztocza Zachodniego, Biłgoraj 2 (66,5 km, czerwona), Biłgoraj 3 (19,9 km, zielona), Zamość (58,5 km, żółta), Radecznica (21,8 km, żółta), Goraj (24,3 km, żółta), Szczebrzeszyn (36,1 km, żółta) i Frampol (27,4 km, zielona). W tym roku miejscem zakończenia wszystkich tras jest Przykra Górka w okolicy Smorynia, leżącej na trasie pierwotnego szlaku Jastrzębia Zdebrz. Jest to miejsce z przepięknym kamiennym krzyżem i figurą, którędy wędrowali żołnierze Napoleona.

-Przykra Górka ma intrygującą historyczną nazwę. Wzięła się ona z tego, ze szlak ze wschodu na zachód przez roztocze przebiegał przy tym wzniesieniu i gdy nie było jeszcze dróg bitych i drogi krajowej, to podjazd pod to wzniesienie utrwalił się pod nazwą „Przykra Górka” i tak zostało. Przykra Górka jest interesująca, bo można na niej oglądać bardzo ciekawe panoramy, m. in. wniesienie Czworożka czy doliny rzeki Gorajec. Jest to taki rys dawnej historii. Natomiast istnieje też związana z nią troszkę bliższa historia, bezpośrednio z dziejów powojennych po II wojnie światowej. Był tam wydobywany kamień pod budowę dróg powiatowych – wszystkie tutejsze drogi powiatowe były budowane z naszego kamienia roztoczańskiego, który przez użytkowanie uzyskiwał kształt zwany „kocimi łbami”. Te drogi które mamy są właśnie wykonane z zasobów Przykrej Górki. Aktualnie są tam jeszcze magazyny, gdzie były przechowywane materiały wybuchowe do kruszenia kamienia – mówi Florian Kapica, komandor Rajdu i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Roztocza „Jastrzębia Zdebrz”.

Rajd jest odpłatny – do 6 września opłata wynosi 50 zł dla osoby dorosłej i 40 zł dla nieletnich wymagających zgody opiekuna. Opłaty można dokonać przelewem i w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Roztocza „Jastrzębia Zdebrz”. Po 6 września „wpisowe” wynosić będzie 60 zł i możliwe będzie wnoszenie opłaty jedynie w siedzibie Stowarzyszenia i u kierowników poszczególnych grup. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie www.roztoczezachodnie.pl

Zapisy na XIV Ogólnopolski Roztoczański Rajd Rowerowy „Jastrzębia Zdebrz” – Poznaj GreenVelo® oraz jego regulamin i trasy można znaleźć na www.roztoczezachodnie.pl oraz pod numerami telefonów 84 686 15 16 i 501 137 110. Rajd współfinansowany jest m. in. ze środków powiatu biłgorajskiego w raamch dotacji na zadania powierzone. Powiat wsparł wydarzenie kwotę 4,2 tys. zł.

Roztocze Zachodnie, nazywane przez komentatorów tegorocznej edycji Tour de Pologne „Toskanią” ma wiele walorów krajobrazowych. -Jeśli chodzi o walory Roztocza Zachodniego to są to przede wszystkim zdebrze, szczególnie lessowe i to, że Roztocze Zachodnie nie jest tak lesiste jak Roztocze Środkowe czy Południowe ze względu na to, że są tu dobre gleby IV, V i VI kategorii. Roztocze Zachodnie nabiera też jeszcze innego kontekstu – jest to również jedna z najbardziej nasłonecznionych części Polski i fakt, że podnosi się temperatura sprawia, że oprócz tradycyjnych upraw które tu były od wieków wróciły także winnice. Są to winnice, które niejednokrotnie zdobywały nagrody na targach w Polsce i w Europie. Są tu także lasy bukowo-grabowe które odróżniają Roztocze Zachodnie od Równiny Biłgorajskiej, porośniętej borem sosnowym. Wyjątkowym jest również ukształtowanie terenu – łagodne, przepiękne wzniesienia które wykorzystywane są i w zimie, bo mamy tu przecież stoki narciarskie. Jest to więc wyjątkowe miejsce, niewątpliwie warte odwiedzenia, tym bardziej ze ugruntowały się tutaj trasy rowerowe. Chociaż są one niełatwe, to ludzie i tak z chęcią do nich wracają – mówi Andrzej Czacharowski z biłgorajskiego oddziału PTTK.