...
Loga Fundusze Europejskie

Szlak Puszczy Solskiej

Kategoria: ciekawostki Opublikowano: 8 września, 2009

Zapraszamy państwa do spaceru szlakiem pieszym Biłgoraj – Górecko Kościelne. Ten oznaczony na niebiesko szlak nie sprawi kłopotu nawet początkującym, najmłodszym piechurom. Trasa liczy 22 kilometry i w zależności od doświadczenia piechura jej przejście zajmuje od 4,5 do 7 godzin. Trasa nadaje się również świetnie do uprawiania turystyki rowerowej, także w jej bardziej wyczynowym wydaniu. Jest dobrym uzupełnieniem sieci roztoczańskich szlaków. Łączy się ze znakami szlaków: żółtym (w Biłgoraju) oraz zielonym, czerwonym i czarnym w Górecku Kościelnym. Warto wziąć ten szlak pod uwagę planując trasy rajdów, letnich wypadów,czy wędrownych obozów.buty

Na uwagę zasługują walory przyrodnicze szlaku. Trasa wiedzie przez lasy Puszczy Solskiej, która położona jest na obszarze Równiny Biłgorajskiej i krawędzi Roztocza. Zaraz po wejściu w obszar puszczy możemy zobaczyć wydmy porośnięte lasami. Rosną tu głównie sosny z niewielką domieszką świerka i jodły. Między wydmami ujrzymy urocze śródleśne jeziorka bezodpływowe, często przeistaczające się w torfowiska. Poważną przeszkodą jest Księża Góra, którą niewprawni turyści albo rowerzyści mogą ominąć fragmentem czarnego szlaku – łącznikowego. Z dziko żyjącej zwierzyny możemy spotkać jelenie, sarny, dziki, lisy, bobry oraz cietrzewie i głuszce.

Szlak ma swój początek w Biłgoraju, mieście założonym w 1578 roku, przez Adama Gorajskiego. W drodze do Górecka mijamy malowniczą śródleśną wioskę Edwardów, Brodziaki oraz pozostałości wsi Kociołki. Oryginalne, nadrzewne kapliczki oraz ciekawa drewniana architektura wiejskich zabudowań pozwalają lepiej zrozumieć niepowtarzalny charakter tych stron. Trasa kończy się w Górecku Kościelnym, gdzie warto obejrzeć modrzewiowy kościół, kapliczkę na wodzie oraz wyrzeźbione w drewnie stacje drogi krzyżowej. Miłym zakończeniem wycieczki może być ognisko zorganizowane tuż przy tamie.