...
Loga Fundusze Europejskie

Trwa procedura wyboru patrona dla II LO w ZSBiO w Biłgoraju

Kategoria: Aktualności 2024 Opublikowano: 19 stycznia, 2024

II liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju będzie mieć swego patrona.

Trwa procedura, która ma go wyłonić. O tym, kto patronował będzie szkole zdecydują w głosowaniu licealiści, nauczyciele oraz rodzice i pracownicy szkoły. Jest dwoje kandydatów na patronatów, to błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – bohater naszych czasów, niepodważalny autorytet, męczennik, patriota oraz Maria Skłodowska – Curie – polska uczona zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii, to pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług naukowych.

W związku z działaniami związanymi z wyborem patrona, w ZSBiO w Biłgoraju, 17 stycznia 2024 roku, gościł prokurator Andrzej Witkowski. Gość niecodzienny, bo świadek wydarzeń związanych ze śledztwem w sprawie zabójstwa Kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki.

Andrzej Witkowski pracował w Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN. Specjalizował się w śledztwie o zabójstwo ks. Popiełuszki.

Wizyta prokuratora Witkowskiego związana była z dwoma okolicznościami. Pierwszą jest fakt, że w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci Kapelana „Solidarności”, drugą okoliczności wyboru patrona dla II LO w Biłgoraju.

Prokurator Witkowski w czasie spotkania zaprezentował postać i działalność ks. Popiełuszki, okoliczności walki władz komunistycznych z ks. Popiełuszką oraz okoliczności jego śmierci. Na zakończenie spotkania był czas na dyskusję i zadawanie pytań.