...
Loga Fundusze Europejskie

Uczniowie ONZ-etu laureatami Międzynarodowego Konkursu Plastycznego

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 11 marca, 2022

Dużym sukcesem dla uczniów klas graficznych I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju zakończył się XXIV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS”. Zuzanna Furmanek i Martyna Kulanin zdobyły główne nagrody, natomiast Oliwia Kotuła otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej 16 – 21 lat. Kwalifikacje do wystawy uzyskali: Natalia Bryła i Megan Kuźmińska (w kat. 11-15 lat) oraz Martyna Kniaziowska i Mateusz Maksim (w kat. 16 – 21 lat).

ludzie ludziom
Konkurs organizowany był przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach. Jury oceniało prace pod kierunkiem Adama Pociechy – artysty, grafika, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Temat konkursu brzmiał: „Nie bądź obojętny” i nawiązywał do słów Mariana Turskiego wypowiedzianych podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – „Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie, jak na Was, jak na Waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba.” Przesłanie konkursu stało się szczególnie aktualne w kontekście bieżących wydarzeń w Ukrainie.

Uczniowie, przygotowując prace, poznali historię obozu Auschwitz-Birkenau, dyskutowali na temat wrażliwości i empatii, zastanawiali się nad sposobami aktywizowania młodych ludzi do pomagania innym.

Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Anny Dobraczyńskiej, nauczyciela grafiki komputerowej.

/I LO im. ONZ/