...
Loga Fundusze Europejskie

Umowa na koncepcję Autodromu podpisana

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 8 grudnia, 2021

Dziś w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, podpisana została umowa z wyłonionym wprzetargu wykonawcą, na przygotowanie koncepcji rewitalizacji toru wyścigowego w Biłgoraju wraz z dostosowaniem i budową infrastruktury towarzyszącej oraz programem funkcjonalno – użytkowym. Przetarg wygrała HIM Grupa Projektowa Robert Młodziński i to z tą firmą podpisana została umowa. Jak podkreślał podczas briefingu prasowego, który odbył się po podpisaniu umowy, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, sporty motorowe od lat 80. XX wieku są wizytówką Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego.

koncepcja autodrom umowa 1
-Postawiliśmy sobie za cel odzyskanie Autodromu i jego gruntowny remont i modernizację. Kilka lat temu, zostało zgłoszone roszczenie co do jednej z działek, na której usytuowany jest tor. Poprzednim władzom powiatowym nie udało się tego uregulować. My dokonaliśmy tego, i od kilku miesięcy jesteśmy już właścicielem gruntu. Od razu przystąpiliśmy także do pozyskiwania środków na remont. W ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład, w październiku br., otrzymaliśmy bezzwrotne dofinansowanie w kwocie 15 mln zł z przeznaczeniem na realizację rewitalizacja toru wyścigowego w Biłgoraju wraz z dostosowaniem i budową infrastruktury towarzyszącej. Od razu także zaczeluścimy przygotowywać się do przetargu na koncepcję. Już 19 listopada 2021 roku ogłosiliśmy przetarg na opracowanie koncepcji i dziś została podpisana umowa. Chcemy wiosną ruszyć z przetargiem na realizację inwestycji
– mówił przewodniczący Zarządu Powiatu, Andrzej Szarlip.

W uroczystym podpisaniu umowy obok starosty biłgorajskiego, uczestniczyli przedstawiciele firmy HIM Grupa Projektowa  Robert Młodziński – mgr inż. arch. Robert Młodziński, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, członkowie Zarządu Powiatu w osobach wicestarosta Tomasz Rogala, etatowy członek Zarządu Powiatu Maria Gałka oraz członek Zarządu Andrzej Łagożny. Obecni byli także kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Ireneusz Bulicz, kierownik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Jarosław Bury oraz kierownik Biura Organizacji i Administracji Łukasz Pracoń. Obecna była także Jolanta Ziobrowska reprezentująca poseł Beatę Strzałkę.

Pełnomocnikiem Zarządu powiatu do spraw rewitalizacji Autodromu został kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Ireneusz Bulicz. On także uczestniczył w procesie odzyskiwania gruntów pod autodromem, obecny był także na wizytach studyjnych na podobnych obiektach w Polsce. -W ramach przygotowania do realizacji koncepcji konsultowaliśmy się już z przedstawicielami stowarzyszeń skupiających miłośników sportów motorowych oraz odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Teraz chcemy ruszyć z kolejną odsłoną konsultacji społecznych. Chcemy by uczestniczyli w niej zarówno zawodnicy, przedstawiciele PZM czy innych stowarzyszeń związanych ze sportami motorowymi ale także mieszkańcy. Jestem otwarty na wszelkie sugestie, opinie, uwagi. Skontaktować się można ze mną telefonicznie czy mailowo. Dostępny jestem także w Starostwie Powiatowym. Zależy nam, by znaleźć wspólny mianownik dla oczekiwań Zarządu Powiatu, zawodników i kibiców sportów motorowych ale także mieszkańców części Biłgoraja sąsiadującej z Autodromem. Chcemy by konsultacje były szerokie, chcemy także przekazywać rzetelne informacje o stonowanych rozwiązaniach i zabezpieczeniach. Bardzo się cieszę, że przetarg wygrała firma z doświadczeniem przy projektowaniu tego typu inwestycji, to daje gwarancję maksymalnego wykorzystania potencjału Autodromu – dodaje Bulicz.

koncepcja autodrom umowa 2
-Wykonanie przedsięwzięcia sprawi, że jedyny tego typu tor w województwie lubelskim stanie się jedną z ważnych wizytówek Lubelszczyzny. Rewitalizacja wysłużonego i obecnie wyłączonego z użytkowania ze względu na stan techniczny toru wyścigowego ma na celu wykonanie infrastruktury do standardów zawodów sportów motorowych rangi przynajmniej krajowej. Smutne jest to kiedy przejeżdża się obok toru, który był chlubą naszego regionu a teraz marnieje. W Zarządzie była pełna zgoda, by Autorom rekapitalizować i zmodernizować. Będzie on nie tylko nasza wizytówką ale impulsem dla lokalnego rozwoju gospodarczego. Chcemy by organizowane były na nim duże imprezy o zasięgu ogólnopolskim przyciągające kibiców i zawodników
– podkreśla członek Zarządu Powiatu, Andrzej Łagożny. Jak dodaje starosta Szarlip, ważnym elementem nowego Autodromu będzie Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy. –Chcemy by kierowcy mogli ćwiczyć na nim trudne sytuacje, które pojawić mogą się na drodze. To będzie inwestycja w bezpieczeństwo i w podnoszenie umiejętności kierowców – zaznacza starosta.

-Przygotowując koncepcję, będą chciał maksymalnie wykorzystać potencjał miejsca i kwotę jaką władze powiatu mają na realizację inwestycji. Chodzi o takie wydatkowanie tych 16,5 mln zł (15 mln zł dotacja, 1,5 mln zł wkład własny powiatu), by powstał obiekt na miarę XXI wieku, by był to tor kartingowy, który będzie mógł ubiegać o homologację międzynarodowy i na którym będą mogły odbywać się zawody ranki mistrzowskiej oraz wyścigi samochodowe. Chcę zaprojektować trybuny dla widowni, zaplecze dla zawodników, miejsce do egzaminów na prawo jazdy oraz ODTJ – podkreśla architekt Robert Młodziński. Zakres rzeczowy obejmujący więc kompleksową budowę, przebudowę i rozbudowę toru dostosowaną do wymogów homologacji oraz infrastruktury towarzyszącej pozwalająca na organizowanie imprez okolicznościowych targów motoryzacyjnych, festynów, koncertów. Koszt przygotowania koncepcji to ponad 270 tys. zł. Wykonawca ma 120 dni na jej wykonanie.