...
Loga Fundusze Europejskie

W hołdzie Synowi Tarnogrodzkiej Ziemi

Kategoria: Aktualności 2013 Opublikowano: 16 grudnia, 2013

jozef krzysztof gizam15 grudnia 2013 roku w Tarnogrodzie odbyły się uroczystości związane z 32. rocznicą tragicznej śmierci Józefa Krzysztofa Gizy, górnika pochodzącego z Tarnogrodu, który zginął podczas pacyfikacji Kopalni Wujek, w grudniu 1981 roku. Protest górników był wyrazem sprzeciwu wobec wprowadzenia 13 grudnia 1981 roku Stan Wojennego i internowania działaczy „Solidarności”.

Organizatorami jubileuszowych uroczystości był Starosta Biłgorajski i oddział NSZZ „Solidarność” w Biłgoraju. W uroczystości, która rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny oraz ofiar Stanu Wojennego udział wzięli przedstawiciele zakładowej „Solidarności” z Kopalni Wujek i Lubelski Węgiel Bogdanka, władze Regionu Środkowe – Wschodniego NSZZ „Solidarności” oraz władze samorządowe. Obecne były także poczty sztandarowe, młodzież i mieszkańcy Gminy Tarnogród. Władze Powiatu Biłgorajskiego reprezentowali Mirosław Późniak, Marian Tokarski, Stanisław Schodziński i Józef Czarny.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Józef Tworek, dziekan Dekanatu Tarnogród. Homilię wygłosił ks. Marian Drążek proboszcz parafii w Księżpolu. Po modlitwie uczestnicy rocznicowej uroczystości udali się na cmentarz, gdzie przy grobie zamordowanego górnika złożono kwiaty i odśpiewano Hymn Narodowy. -16 grudnia 1981 roku, ZOMO otworzyło ogień do górników z Kopalni Wujek. Podczas tych dramatycznych wydarzeń postrzelony został nasz krajan, cieśla górniczy Józef Krzysztof Giza. Ten młody górnik pochodził z Tarnogrodu, był tutaj znany i lubiany. Miał dwie siostry i trzech braci, on sam był najmłodszym z rodzeństwa. Był dobrym szachistą, ci, którzy go znali zawsze poskreślają jego zamiłowania do piłki nożnej, kochał także muzykę – jako samouk grał na skrzypcach; miał plany na przyszłość, kochał życie, ale ponad nie ukochał Polskę – przypomniał w swym wystąpieniu Starosta Biłgorajski.

Z okazji kolejnej rocznicy dramatycznych wydarzeń z grudnia 1981 roku, młodzież i rodzice związani z Publicznym Gimnazjum w Tarnogrodzie przygotowali montaż słowno – muzyczny, który był podsumowaniem obchodów.