...
Loga Fundusze Europejskie

W ZSZiO otwarto oficjalnie wirtualną strzelnicę

Kategoria: Aktualności Opublikowano: 18 grudnia, 2023

Inwestycja została zrealizowana dzięki uczestnictwu powiatu biłgorajskiego w konkursie ofert „Strzelnica w Powiecie”, ogłoszony przez Ministerstwo Obrony Narodowej, który miał na celu dofinansowanie zadań związanych z utworzeniem przez jednostki samorządu terytorialnego strzelnic wirtualnych wraz z wyposażeniem strzeleckim, umożliwiającym prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych z terenu całego powiatu, a także członków organizacji pozarządowych.

Całkowita wartość inwestycji: 199 000 zł.
Dotacja celowa finansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej: 159 000 zł.
Wkład własny: 40 000 zł.

System opiera się na laserowych symulatorach (replikach) broni strzeleckiej wyposażonych w urządzenia laserowe klasy I emitujące niewidzialną wiązkę światła zgodnie z Normą PN-EN 60825-1:2014 oraz na wirtualnej rzeczywistości. Umożliwia on jednoczesny udział w szkoleniu do czterech osób, w różnych pozycjach (stojąca, leżąca, klęcząca) i przy użyciu różnych rodzajów broni w tym samym czasie, zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu.

System multimedialny daje możliwość stopniowania trudności od prostych strzelań statycznych i dynamicznych uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania uwzględniających między innymi: dynamiczne korygowanie punktu celowania ze zmianą odległości do celu i przy jego poruszaniu, strzelenie do celów ukazujących się w reżimach czasowych, strzelanie przy zmiennych warunkach oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności.

Atutem strzelnicy wirtualnej jest możliwość rozbudowy urządzenia o kolejne moduły, w celu rozszerzenia funkcjonalności szkoleniowej. Dodatkowo oprogramowanie multimedialne umożliwia organizowanie zawodów oraz rozgrywek strzeleckich w ramach współzawodnictwa między użytkownikami tych samych urządzeń, rozmieszczonych w różnych lokalizacjach.

Na otwarciu obecni byli przedstawiciele Wojska Polskiego, służb mundurowych, wicemarszałek Michał Mulawa, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

Władze powiatu reprezentował Marian Kurzyna – Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju.