...
Loga Fundusze Europejskie

WIELKANOCNE SPOTKANIE W DPS DLA KOMBATANTÓW

Kategoria: Aktualności Opublikowano: 4 kwietnia, 2023

Od Mszy świętej sprawowanej w intencji podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów, rozpoczęło się tegoroczne spotkanie Wielkanocne. Wzięli w nim udział mieszkańcy Domu, pracownicy oraz zaproszeni goście.

Podczas wydarzenia, dokonano poświęcenia nowooddanej do użytku windy oraz wystawiony był spektakl misteryjny pt. „Stary Krzyż”. Przygotowali je mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów oraz członkowie Klubu Seniora, działającego w ramach projektu „Senior na start – powiat biłgorajski”.

-Tajemnica cierpienia, choroby, niedołężności, samotności, starości także jest przez nas określana tak zwyczajowo „ludzkim krzyżem”. To rodzaj szczególnego doświadczenia. Właśnie w kontekście oddania tego wszystkiego w ręce Pana Boga, mamy skojarzenie z krzyżem. Właśnie przez rozważanie Męki Pańskiej, przez oddawanie swych cierpień i niedomagań Bogu, odkrywa jest miłość, człowieczeństwo. Bóg jest szczególnie bliskim nam, gdy niesiemy z nim swój krzyż – mówił ks. Krzysztof Portka, kapelan DPS dla Kombatantów.

Zaangażowanie podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w przygotowanie i odegranie spektakli i przebieg świątecznych uroczystości jest formą rehabilitacji i działań wspólnototwórcych. Chodzi m.in. o zapamiętanie tekstu, odegranie roli, wyjście z pokoju i tworzenie wspólnoty czy odkrywanie własnych talentów i pasji.

Zwieńczeniem spotkania było podzielenie się wielkanocnym jajkiem oraz złożenie sobie świątecznych życzeń.

Władze powiatu na uroczystości reprezentowała Maria Gałka, etatowy członek Zarządu Powiatu.