...
Loga Fundusze Europejskie

Władze powiatu spotkały się z przedstawicielami Instytutu Pileckiego

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 22 lipca, 2022

20 lipca br., przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego spotkali się z reprezentantami Instytutu Pileckiego, który od trzech lat realizuje program „Zawołani po imieniu”. Powiat biłgorajski reprezentował wicestarosta Tomasz Rogala oraz  Katarzyna Kobel z biura ds. Komunikacji Medialnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Institut reprezentowali kierownik Zespołu Zawołanych po Imieniu dr Anna Stróż-Pawłowska, historyk Kamil Kopera oraz koordynatorzy Katarzyna Trzeszkowska i Joanna Wójcik.

zawolani po imieniu
Na spotkaniu przedstawiono założenia programu „Zawołani po Imieniu”, przybliżono również historię osób Upamiętnianych. Następnie omówiono kwestie organizacyjne.

Wstępnie na późną jesień tego roku, planowane jest upamiętnieniem mieszkańców Majdanu Nowego – Katarzyny Kowal z synem Józefem Kowalem, Jana Gniduły, Anastazji Łubiarz i jej teściowej Marianny Łubiarz, Kazimierza Szabata oraz Katarzyny Margol, zamordowanych przez Niemców za pomoc ludności żydowskiej, 29 grudnia 1942 roku.

zawolani po imieniu 1
Posadowienie kamienia pamięci z inskrypcją oraz jego uroczyste odsłonięcie odbywa się w ramach realizowanego przez Instytut Pileckiego już od trzech lat programu „Zawołani po imieniu”. Do dziś „zawołaliśmy po imieniu” 62 bohaterów w 27 miejscowościach i nie brakuje kolejnych historii czekających od dekad na przypomnienie.

Program przywraca pamięć o śmiertelnych ofiarach wojny i okupacji, które straciły życie tylko dlatego, że wyciągnęły pomocną dłoń do potrzebujących. Ich śmierć, a także doświadczenie straty, z jakim musieli zmagać się ich najbliżsi, nie powinny zostać zapomniane. Pamięć o tragedii, przechowywana zazwyczaj tylko przez najbliższych, powinna zostać przywrócona całej wspólnocie lokalnej, a docelowo – także wspólnocie narodowej. To przecież ważna lekcja człowieczeństwa i wartości, jakimi powinniśmy się kierować w naszej codzienności.