...
Loga Fundusze Europejskie

XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 23 maja, 2022

Uczniowie szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat biłgorajski uczestniczą w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka. We współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie, uczniowie szkół zgłoszonych do programu po raz kolejny w roku szkolnym 2021/2022 brały udział w zajęciach, podczas których można było poznać zasady profilaktyki czerniaka, zdobyć umiejętności przeprowadzania samobadania skóry czy też różnicowania zmian podejrzanych o charakterze nowotworowym ze zwykłymi znamionami.

czerniak profilaktyka
W roku szkolnym 2021/2022 przeprowadzono w ramach programu 51 lekcji, w których uczestniczyło 1157 uczniów. Serdecznie dziękujemy dyrektorom szkół oraz nauczycielom za współpracę przy realizacji programu.

Budowanie świadomości oraz zachęcanie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, który rozpoczął się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze!#NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska – Wrona. Zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

Film: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg

Opracowała: koordynator lokalny Aneta Szczepanek (Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki)