...
Loga Fundusze Europejskie

XXVII Konkurs Wiedzy o Kampanii Wrześniowej

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 19 września, 2022

16 września 2022 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Błogosławionego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju odbyła się dwudziesta siódma edycja Konkursu Wiedzy o Kampanii Wrześniowej. Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy o naszym mieście, regionie, a w szczególności wiedzy o jego najnowszej historii. Uczczenie 83 rocznicy wybuchy II wojny światowej.

W konkursie udział wziąć mogli uczniowie szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, a poszczególne szkoły mogły reprezentować trzy drużyny. W skład drużyny wchodziło trzech zawodników.

Po napisaniu testu wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju (ul. Kościuszki 87), gdzie zostało dokonane także podsumowanie konkursu i rozdanie nagród zwycięzcom.

konkurs kampania wrzesniowa
Konkursu Wiedzy o Kampanii Wrześniowej na Ziemi Biłgorajskiej był także okazją do uczczenia 83. rocznicy bitwy o Biłgoraj i prezentacji realizowanego przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zadania pod nazwą „Obrońcy Ojczyzny 1939 polegli na Ziemi Biłgorajskiej” – strony internetowej mającej na celu uczczenie pamięci poległych żołnierzy Wojska Polskiego we wrześniu 1939 na terenie Ziemi Biłgorajskiej.

Okolicznościowy wykład o polskiej broni białej wygłosił Janusz Jarosławski.

Wyniki:

Szkoły podstawowe:

I miejsce – Tymon Magdziarz, Michał Bielak, Mateusz Gilowski (Szkoła Podstawowa Nr 5);

II miejsce – Rafał Krasny, Rafał Różański, Wiktor Małysz (Szkoła Podstawowa Nr 5);

III miejsce – Artur Zabłotni, Przemysław Bzdyra (Szkoła Podstawowa Nr 5) oraz drużyna ze szkoły Podstawowej nr 1 im. Błogosławionego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraj w składzie: Julia Balicka, Jan Skwarek i Maja Brytan.

Szkoły średnie:

I miejsce – Dominika Szubiak, Anna Szubiak, Otylia Kobielarz (I LO im. ONZ);

II miejsce – Szymon Paczwa, Michał Gmyz, Monika Ciosmak (KLO im. Papieża Jana Pawła – I drużyna);

III miejsce – Patryk Zaśko, Maksymilian Halicki, Zuzanna Niemiec (ZSZiO).

W rywalizacji indywidualnej

Szkoły podstawowe:

I miejsce – zdobył Artur Zabłotni;

II miejsce – zdobyli ex quo Michał Bielak i Mateusz Gilowski;

III miejsce – ex quo Rafał Krasny, Rafał Różański i Wiktoria Małysz.

Szkołach ponadpodstawowe:

I miejsce – zdobyły ex quo Dominika Szubiak z I LO im. ONZ w Biłgoraju i Monika Ciosmak z KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju;

II miejsce – zdobyli ex quo Otylia Kobielarz z I LO im. ONZ w Biłgoraju i Karol Łuczyn z KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju.

Nagrody i dyplomy w konkursie zostały przekazane uczniom w siedzibie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w ramach promocji projektu Obrońcy Ojczyzny 1939 polegli na Ziemi Biłgorajskiej.