...
Loga Fundusze Europejskie

Zbiorniki wodne w powiecie

Kategoria: Aktualności 2012 Opublikowano: 24 kwietnia, 2012
woda-m
Tematem spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju, w poniedziałek 23 kwietnia, były plany budowy trzech zbiorników wodnych. Rozmawiano o II etapie zbiornika Biszcza Żary, o budowie zbiornika w Brodziakach na Czarnej Ładzie i w Borowcu na Tanwi. Ich realizacja zaplanowana jest w ramach założeń Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły w województwie lubelskim.
W spotkaniu udział wzięli m.in. Marian Tokarski Starosta Biłgorajski, Stanisław Schodziński Wicestarosta, Józef Czarny Etatowy Członek Zarządu Powiatu oraz Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, Andrzej Placek Wójt Gminy Obsza, Michał Dec Wiceburmistrz Biłgoraja i przedstawiciele gminy Biszcza. Obrady prowadził Andrzej Pichla z-ca dyrektora ds. inwestycji Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie.
– Orędownikiem programu Górnej Wisły dla Lubelszczyzny była Wojewoda Genowefa Tokarska. Jest to już kolejne nasze spotkanie w tym temacie – zaznaczył Andrzej Pichla, który omówił jego obecne założenia i zadania, które będą realizowane w pierwszej kolejności.
Zaznaczył, że na terenie powiatu biłgorajskiego zaplanowano budowę trzech zbiorników wodnych i pierwszym etapem jest konieczność przygotowania niezbędnej dokumentacji.
– Nie ukrywam, że brakuje środków na wszystkie zbiorniki, które chcielibyśmy wybudować na terenie naszego województwa. Mimo to samorządy, które są zainteresowane taką inwestycją, powinny zająć się przygotowywaniem dokumentacji. Tylko wtedy można ubiegać się o dofinansowanie, gdyż przy przyznawaniu środków jest to brane pod uwagę – mówił dyrektor Pichla, który w skrócie omówił kolejne etapy opracowywania dokumentów i dodał – Jeżeli chodzi o zasoby wodne Polska ma jeden z najmniejszych wskaźników w Europie. W przeliczeniu na 1 mieszkańca wskaźnik ten w Europie wynosi ok. 4 tys., w Polsce 1,6 tys. a w woj. Lubelskiem 1,3 tys. – wyjaśniał.
Reprezentanci samorządów wysłuchali wystąpienia przedstawiciela WZMiUW i zapowiedzieli, że rozważą rozpoczęcie inwestycji.